Menu
Úvod  › 

8 způsobů, jak projevit dětem lásku každý den

Mohou vám připadat jako nepodstatné detaily, ale pomocí podobných gest a činů dáváte svým dětem denně najevo, že je milujete ? a ony to tak budou vnímat.

1. Malé vzkazy.

Jakmile se vaše dítě naučí číst, je úplně jedno, kolik mu bude, ale stejně mu spolehlivě udělá radost drobná zpráva, či vzkaz, který mu schováte do školní brašny, svačinového boxu, nebo vlastně kamkoli (u puberťáků jen dejte pozor na to, aby při objevení soukromého vzkazu nebyli přítomni jeho kamarádi). Úplně stačí napsat, že mu přejete, aby mělo hezký den - a rázem ho takový bude mít.

2. Objetí na přivítanou a rozloučenou.

Obejměte ho, když přicházíte, i když se loučíte. Objetí vám řekne mnohem víc než pouhá slova. Může se vám to jevit jako nevýznamné gesto, ale vašemu dítěti sděluje, že je pro vás důležité a že jej máte rádi.

3. Společná večeře.

Výzkumy ukazují, že večeření s rodiči má pro děti obrovské množství přínosů a pozitiv; od vyššího sebevědomí, až po vyšší sociální inteligenci. Společná večeře je vynikající příležitostí, kdy můžete společně zrekapitulovat den, popovídat si o tom, co jste prožili, i o případných starostech. Udělejte z ní společný rituál.

4. Čtěte mu.

O pozitivech čtení dětem toho bylo napsána již spousta. Je jasné, že tím dítěte zlepšujete slovní zásobu, inteligenci a podobně. Nicméně společné chvilky nad knihou mají obrovské přínosy k pro váš vztah.

5. Dělejte si plány.

Mluvte společně o tom, co budete dělat o víkendu. Ptejte se dítěte, co by rádo dělalo ono, diskutujte o možných aktivitách, výletech a podobně. Společné plánování vás stmeluje a dáváte jím dítěti najevo, že vám záleží na jeho názoru.

6. Děkujte.

Dospělí si často neuvědomují, že po dětech požadují, aby o všechno poprosily a poděkovaly, zatímco oni sami na to zapomínají. Nezapomínejte své dítě prosit a děkovat stejně, jako to chcete po něm. Dáte mu tím najevo, že je pro vás rovnocenným partnerem a že mu nechcete jen rozkazovat.

7. Dejte mu pozornost.

Když vám chce dítě něco říct, snažte se mu v rámci možností věnovat stoprocentní pozornost. Je to přece vaše dítě a stojí vám za mnohem víc než za to, abyste o půl minuty odložili psaní mailu atd.

8. Mluvte o sobě.

Uvědomili jste si někdy, že dospělí neustále chtějí po dětech, aby jim říkaly, co se stalo ve škole a podobně, ale sami jim ze svého soukromí sdělují jen minimum informací (ať už proto, že mají pocit, že by je to nezajímalo, nebo že jsou na to příliš malé). Mluvte s dítětem o tom, co vás přes den potkalo, co vám udělalo radost. Sdílejte vzpomínky na dětství. Uvidíte, že vás bude vaše dítě doslova hltat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články