Menu
Úvod  › 

7 věcí ve vaší ložnici, které vám ničí zdraví

Vzbouzíte se víc zbití a unavení, než jste šli spát? Je klidně možné, že za vaše zdravotní problémy může předmět ve vaší ložnici, který by vás vůbec nenapadlo podezírat. Víte, co ve vaší ložnici vám ničí zdraví?

1. Váš polštář.

Po dlouhém únavném dni se už nemůžete dočkat, až složíte hlavu na polštář. Bohužel zdaleka ne každý polštář vyhovuje zdravotním nárokům. V první řadě jsou polštáře vynikajícím prostředím pro množení bakterií a dalších mikrobů. Právě bakterie, plísně, výtrusy a prachové částečky nashromážděné ve vašem polštáři mohou být příčinou alergických symptomů, jako je bolest v krku, bolest hlavy a podobně. Pokud se polštář nedá prát, měli byste ho měnit nejméně jednou do roka a ideálně investovat do antialergenního.

Alergické symptomy přitom nejsou tím jediným, čím vám může špatně vybraný polštář zavařit. Ztuhlý krk, zablokovaná ramena i páteř. Je potřeba, aby polštář poskytoval vašemu tělu dostatečnou oporu a pokud se vzbouzíte ztuhlí a rozlámaní, je čas na jeho výměnu.

2. Pokojové květiny.

I když jsou pokojové květiny atraktivním doplňkem a zlepšují kvalitu vzduchu v místnosti, pokud to přeženete se zálivkou, poskytují ideální prostředí pro plísně a jejich spory plísní. Právě ty mohou spouštět alergické symptomy, jako je například astma, nebo rýma. Pokud podobnými potížemi trpíte, zkuste nejprve odstranit z ložnice pokojové květiny a možná budete překvapeni zlepšením.

3. Domácí mazlíčci.

Samozřejmě, že váš rodinný pes a kočka jsou skuteční mazlíčci, ale pokud si je pouštíte do své ložnice, nebo dokonce do své postele, mohou být zdrojem velkých zdravotních problémů. Nejenže mají negativní vliv na kvalitu vašeho spánku, ale jejich srst je plná alergenů.

4. Svíčky.

Vyzdobila vaše romantická polovička ložnici svíčkami? Nic proti romantice, ale vonné svíčky jsou plné chemikálií, které na vás mohou působit dráždivě. Pokud trváte na svíčkách v ložnici, investujte do těch, které jsou vyrobeny z pravého včelího vosku.

5. Váš vysavač.

Vysáváte několikrát týdně koberec v ložnici, abyste si byli jistí, že je skutečně čistý a není v něm žádný prach? Jestliže jste však na svém vysavači šetřili a dali jste přednost ceně před kvalitou, je dost možné, že s ním víc prachu zvíříte než vysajete. Pokud máte dýchací problémy, zkuste vyměnit také vysavač, který doma používáte. Zaměřte se na modely disponující HEPA filtrací a zvolte správný druh. Vybírat můžete kromě klasických například také z robotických nebo tyčových, které sice obvykle disponují menším výkonem, ale přesto pro běžné domácí využití mohou bez problému vystačit (Zdroj: Srovnání tyčových vysavačů).

6. Vaše okna.

Jestliže máte v ložnici okna neustále zavřená, vytváříte tak ideální prostředí pro koncentraci znečišťujících částic, jako je prach, pyl a další. Uvědomte si, že ve vzduchu vaší ložnice poletují částečky prachu, chemikálie z kosmetických přípravků, čistících prostředků a podobně. Pokud pravidelně nevětráte, vzduch v místnosti je pětkrát víc znečištěný než vzduch venku.

7. Vaše matrace.

Třetinu svého života strávíte v posteli a tedy i na své matraci. A ta je plná částeček kůže, tělesných tekutin, částeček prachu i bakterií. Matrace vyžaduje pravidelné čištění stejně jako zbytek vaší ložnice. Podle odborníků by se matrace měla měnit každých pět let nejen kvůli alergenům, ale i kvůli proležení a nedostatečné opoře zad.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Oddělené ložnice: Proč je lepší spát zvlášť
4 tipy na zdravější ložnici
Spěte lépe: 5 kroků ke kvalitnějšímu spánku
Erotické hračky pro muže: Co si musíte pořídit do ložnice