Menu
Úvod  › 

Jak představit dítěti novou partnerku

Už vás nebaví být svobodným otcem a potkali jste zajímavou ženu, se kterou byste rádi počítali do budoucna. Stojíte ale před úkolem oznámit to svému dítěti. Jak na to?

Zůstali jste se svým dítětem sami, ale teď nastal okamžik, kdy jste potkali novou ženu a rádi byste s ní vytvořili novou rodinu. Jenže kromě toho, že jste zamilovaní, jste také zodpovědným otcem a musíte s novou situací seznámit i tu nejdůležitější osobu ve svém životě - a totiž vaše dítě. I když vy nevidíte na své nové známosti jedinou negativní stránku, vaše dítě to může vnímat úplně jinak. Jak mu tedy sdělit, že máte novou přítelkyni?

Buďte upřímní

Snažte se být upřímní a přirozený a nebojte se říci svému dítěti o tom, že jste potkali někoho nového. Snažte se přiblížit dítěti situaci a popsat ji takovými slovy, aby tomu rozumělo. Nebojte se mluvit i o tom, že je tento vztah pro vás důležitý, a o tom, co k oné ženě cítíte.

Ptejte se na pocity dítěte

Zeptejte se dítěte, co si o tom myslí, jak to cítí a z čeho má případně strach. Je důležité, aby dítě vědělo, že vás zajímá jeho názor. Pokud jej nepostavíte před hotovou věc, ale budete s ním diskutovat a ptát se, bude cítit, že je pro vás důležité a to samé platí i o jeho názoru.

Uklidněte ho

Neustále připomínejte dítěti, že je pro vás tou nejdůležitější osobou na světě. Nic a nikdo tuto skutečnost nezmění.

Navrhněte setkání

Neustále si opakujte, že je velmi důležité, abyste všechno konzultovali se svým dítětem a dávali mu tak najevo, že pro vás jeho názor mimořádně důležitý. Navrhněte setkání vás všech třech, ale detaily nechte na dítěti a dejte mu možnost o něčem rozhodnout. Nechte na něm například čas a místo schůzky. Bude mít tak lepší pocit, že má nad věcmi kontrolu.

Připravte ho na seznámení

Ještě než dojde k setkání, zkuste dítěti svou novou přítelkyni co nejvíc popsat. Zdůrazněte její dobré stránky, zájmy, nebo zajímavé příhody, které se k ní váží. Dítě se potom v její přítomnosti bude cítit mnohem lépe. Navíc se na setkání s ní bude těšit a bude uvolněnější.

Udržujte rodinné tradice

Nezapomínejte na dodržování rodinných tradic jen kvůli tomu, že jste potkali někoho nového. Pro dítě jsou tyto tradice a rodinné rituály velmi důležité a mají pozitivní dopad na jejich život. Nejenže si je budou pamatovat po celý svůj život, ale bude je mít spojené s příjemnými chvílemi, které jste strávili spolu. Pokud je kvůli své nové přítelkyni zrušíte, vaše dítě ji tím spíš bude vnímat jako nepřátelského vetřelce.

Požádejte o dovolení

Pokud máte doma teenagera, požádejte ho o dovolení, zda si svou novou přítelkyni můžete přivést domů. Řekněte mu také, když odcházíte z domu za ní a ujistěte ho, že vás kdykoli může zastihnout na telefonu. Zkrátka mu dejte najevo, že s ním počítáte a je pro vás důležitý.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy na rande pro zasloužilé otce
22 důvodů, proč je skvělé být otcem
Rychlé tipy pro novopečené otce