Menu
Úvod  › 

7 situací, kdy vás dítě skutečně překvapí

Život rodičů je plný překvapení, ale jak vaše děti porostou, objeví se na scéně situace, které vás vykolejí víc než ostatní. Jste na ně připraveni?

1. Když vám vaše dítě vyzná lásku.

Když vám vaše dítě poprvé řekne, že vás má rádo, budete si ten okamžik pamatovat celý život a roztají i ti největší drsňáci. Pravděpodobně byste nikdy neřekli, že vás tato tři slova dokáží vykolejit do takové míry, ale jakmile se vaše dítě naučí projevovat vám své city, rodičovství získá úplně nový rozměr. Neexistuje nic silnějšího než dětská bezpodmínečná láska.

2. Když bude příliš velké pro pochování.

Stejně tak se vám vryje do paměti situace, kdy bude vaše dítě najednou moc velké na to, abyste si ho vzali na klín a pochovali ho, nebo si společně prohlíželi knížku, či se dívali na pohádku. Na jednu stranu budete rádi, že už je vaše dítě velké a samostatné, ale velmi pravděpodobně převáží smutek nad tím, že už ho nikdy nepochováte.

3. Když bude vaše dítě chtít čas samo pro sebe.

Až nastane okamžik, kdy budete stepovat před zamčenou koupelnou, ve které se bude krášlit váš potomek, nastane ve vašem životě další milník. Stejně tak, jako když se začne zamykat ve svém pokoji. Jakmile dá vaše dítě najevo, že potřebuje čas samo pro sebe a své vlastní soukromí, budete nejspíš překvapeni, ale jde o úplně normální vývoj.

4. Když dítě začne učit vás.

Když se vaše role převrátí a místo, abyste vy učili své dítě, naučí vaše dítě něco vás, máte za sebou další důležitý milník, který vás nejspíš překvapí. Může to být jen drobnost, kdy vám například připomene, kam jste odložili klíče, nebo co jste zapomněli koupit. Každopádně jde o důkaz, že jste se ve vývoji posunuli opět dál.

5. Když dítě zraní vaše city.

Samozřejmě by bylo úplně ideální, kdybychom žili v dokonalém světě, kde se lidé navzájem nezraňují, ale tak to není. A naprosto jistě přijde okamžik, kdy vás urazí, zraní, nebo jinak negativně překvapí i vaše dítě. Velmi pravděpodobně to bude nějak souviset s dětskou upřímností. I když jde o poměrně nepříjemnou zkušenost, zkuste se z ní poučit a vyvodit z ní pro sebe důsledky.

6. Když vaše dítě projeví statečnost.

Až dokáže projít celou stezkou odvahy, přestane se bát sousedovic psa, nebo se zastane kamaráda proti někomu silnějšímu, budete na něj hrdí víc než kdykoli předtím - a určitě si ten okamžik budete pamatovat roky.

7. Když z vás dítě udělá lepšího člověka.

Když zjistíte, že i přes všechny vaše chyby a uklouznutí z vás dítě udělalo v mnoha směrech lepšího člověka, budete hrdí na něj i na sebe. A objevíte jednu z nejpřekvapivějších věcí na celém rodičovství.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 typů otravných rodičů na Facebooku
25 fází odchodu z bytu, když máte mimino
9 vynálezů, které by matky opravdu ocenily
15 věcí, že kterých se dokáží radovat jen rodiče
20 důvodů, proč matky chodí pořád pozdě