Menu
Úvod  › 

Jak mluvit s dětmi o sexu

Užívejte k popisu anatomicky správných termínů, nelžete dětem a nevyhýbejte se odpovědím na jejich otázky. Sexuální diskuse s vašimi potomky nemusí být nutně noční můrou.

Vysvětlování sexuálních otázek dětem je okamžik, kdy většina rodičů zatouží po velkém panáku a i ti nejostřílenější ranaři se dostávají do značných rozpaků. Valná část rodičů tuší, že toto téma je záhodno pojednat poněkud zodpovědněji a vážněji, než tak činí sitcomy, ale málokdo skutečně ví, jak by k tomuto tématu měl přistoupit. Způsobem, jakým rodiče poučují své potomky o sexu, se zabýval nový výzkum z univerzity v Pittsburghu, který citoval magazín Pediatrics. V něm se snažili odborníci odhalit způsob promluvy rodičů s dětmi, který je nejúčinnější.

Vědci například zjistili, že ti rodiče, kteří si k tomuto tématu sami aktivně vyhledali informace, jsou schopni komunikovat se svými dětmi o sexu diskutovat mnohem efektivněji než ostatní. O sexu mluvili častěji, konverzaci lépe zvládali a neocitali se tak často v rozpacích.

Nevyhýbejte se rozhovoru

"S poučením o sexu začněte brzy a mluvte o tomto tématu se svými dětmi často," zdůrazňují autoři výzkumu. "Rodiče často dělají tu chybu, že pojmou hovor o sexu jako zcela výjimečnou událost, čímž vzbudí v dětech dojem, že jde o tabuizované a výjimečné téma."

Malé děti by se, podle autorů výzkumu, měly nenásilně učit, jak se vyvíjí dítě uvnitř matky. Jak funguje početí i porod. Nemusíte zacházet do detailů (ty si nechte pro starší děti), ale držte se faktů a nevyhýbejte se odpovědím na otázky dítěte. "Otázky i obsah diskuse se bude měnit v závislosti na věku dítěte. Malé dítě bude mít jiné otázky než dospívající, ale je důležité, aby mělo v každém věku pocit, že se vás může zeptat na cokoli a dostane se mu adekvátní odpovědi." Nepropásněte vhodný okamžik na vzdělávání dětí, pokud je jednou odbudete a ztratíte jejich důvěru a taková příležitost už se nemusí znovu opakovat.

Nezapomeňte, že k vašemu dítěti neustále proudí nové podněty od kamarádů, z televize, časopisů. Nemůžete se tvářit, že sexuální problematika neexistuje, pokud nechcete, aby vašeho potomka poučovali jeho spolužáci a kamarádi a podávali mu dezinformace a polopravdy. Postavte se k sexuální výchově čelem a tímto přístupem můžete pouze získat. Dítě by ve vás mělo vidět parťáka, kterého se může na cokoli zeptat a který mu doplní mezery v informacích.

Při vysvětlování sexuální problematiky používejte důsledně správné anatomické termíny. Nebojte se použít spisovná pojmenování tělesných částí a orgánů. Dítě je pochopí a bude se v nich lépe orientovat než v eufemismech. Slangové výrazy nejsou univerzálně použitelné a vybudujete u vašeho dítěte zbytečné komunikační bariéry.

Stejně tak je zbytečné vymýšlet pro děti fantastické zkazky o tom, jak vznikají děti a podobně. Přizpůsobte vysvětlení věku dítěte, ale nikdy nelžete a nevymýšlejte si své vlastní varianty skutečnosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 triků, jak zvládnout výchovu dítěte
Děti starších otců jsou častěji duševně nemocné
Jak rodiče ničí svým dětem zdraví
Největší chyby, které dělají rodiče dospívajících