Menu
Úvod  › 

10 signálů, že vám hrozí rakovina prostaty

Máte problémy s močením, udržením erekce, otékají vám nohy? Pak byste se měli rychle podívat, v jakém stavu je vaše prostata.

Každý šestý muž na světě onemocní rakovinou prostaty. Máte problémy s močením? Udržením erekce? To všechno mohou být symptomy tohoto onemocnění. Problém je v tom, že naprostá většina mužů odkládá návštěvu lékaře až do doby, než začnou krvácet, a to už je příliš pozdě. Následující faktory byste neměli nikdy brát na lehkou váhu, protože představují pro rakovinu prostaty velké riziko:

1. Máte rakovinu prostaty v rodině.

Pokud měl váš blízký příbuzný - otec, bratr, syn - někdy rakovinu prostaty, riziko, že jí onemocníte i vy, je dvojnásobné. Riziko se navíc znásobuje, pokud tímto typem rakoviny onemocnělo víc vašich příbuzných, rozvinulo se ve víc generacích, nebo jím onemocněl váš příbuzný mladší pětapadesáti let. Nezapomeňte zapátrat i v historii matčiny rodiny, protože dispozice k rakovině prostaty mohou přenášet i ženy.

2. Je vám víc než padesát.

Starší muži jsou rakovinou prostaty ohroženi víc. Ve věkové skupině čtyřicet až čtyřicet devět let onemocní rakovinou každý padesátý muž. Ve věku od šedesáti do devětasedmdesáti už je to ale každý sedmý.

3. Máte nadváhu.

Celá řada studií potvrdila, že nadváha výrazně zvyšuje riziko rozvoje rakoviny prostaty. Riziko je ještě větší, pokud nadváhou trpíte už v mladém věku. Výzkum American Cancer Society zjistil, že muži s BMI větším než 30 mají o čtvrtinu větší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu prostaty než jejich hubenější kolegové. Vědci se domnívají, že je tomu tak proto, že tělesný tuk ovlivňuje produkci inzulínu a testosteronu, který potom podporuje rakovinové bujení.

4. Jíte hodně tuků.

Složení vašeho jídelníčku, a speciálně obsah tuků v něm, ovlivňuje nejen vznik rakoviny prostaty, ale i rychlost s jakou postupuje a jak rychle nádor roste. Nejhorší jsou z tohoto pohledu jídla bohatá na nasycené tuky, obsažené zejména v živočišných produktech.

5. Kouříte.

Kouření cigaret podporuje rakovinové bujení. Výzkumy zatím neprokázaly, zda kouření způsobuje rakovinu prostaty, ale už je zřejmé, že nikotin zodpovídá za to, že rakovinové buňky rostou rychleji a jsou agresivnější.

6. Máte problémy s močením.

Pokud vstáváte několikrát za noc, abyste si došli na malou, může být na vině právě vaše prostaty. Problémy s močením jsou často symptomem benigní prostatické hyperplasie, nezhoubného zvětšení žlázy, které je časté u mužů starších čtyřiceti let. Jakékoli změny v močení - bolest, slabý proud, problémy s začátkem či ukončením močení, časté noční močení, krev v moči nebo semenu - však musíte bezpodmínečně konzultovat s lékařem.

7. Máte problémy s vyprazdňováním.

Protože prostata sousedí se stěnou konečníku, její zvětšení nebo rakovina může způsobovat bolest v průběhu vyprazdňování. Bolest, nebo krev ve stolici, je potřeba vždy konzultovat s lékařem.

8. Máte ztuhlé kyčle, bolí vás bedra.

Samozřejmě může jít o pouhou ztuhlost kloubů, namožené svaly, nebo podobně neškodnou záležitost. Tyto symptomy však mohou souviset i s rozšířením rakoviny do přilehlých oblastí.

9. Máte nateklé nohy

Tento symptom opět souvisí s rozšířením rakoviny do lymfatických žláz. Pokud na sobě shledáte ještě některý z výše popsaných symptomů, je nutná okamžitá návštěva lékaře.

10. Prodělali jste pohlavní chorobu.

Některé pohlavně přenosné choroby zvyšují riziko rozvoje rakoviny prostaty až třikrát.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč se vám vyplatí provozovat sex
Co musíte vědět o své prostatě
Nejoblíbenější zdravotní výmluva? Geny!
5 bleskových testů, které vám zachrání život