Menu
Úvod  › 

Co prozradí nehty o vašem zdraví

Bledé, bílé, žluté, s rýhami, prohlubněmi, nebo lámající se. Problémy s nehty vás mohou upozornit na nemoc dřív, než na ni přijde lékař.

Věděli jste, že obyčejné nehty odráží náš zdravotní stav a lze z nich vyčíst i řada chorob? Jakákoli změna jejich vzhledu může signalizovat problémy s játry, plícemi, či srdcem. Pokud se naučíte svým nehtům rozumět, můžete tyto choroby a zdravotní problémy odhalit hned v zárodku.

Bledé nehty

Velmi bledé, jakoby bezbarvé, nehty jsou někdy spojené se stárnutím. Pokud máte ale do důchodu daleko, měli byste vědět, že může jít i o příznak anemie, městnavé srdeční selhání, onemocnění jater, nebo podvýživu.

Bílé nehty

Pokud jsou vaše nehty téměř bílé s tmavšími okraji, může se jednat o příznak jaterního onemocnění (typicky například hepatitidy). To samé platí i pro nehty, kde bílé zbarvení přechází ve žlutavý odstín.

Žluté nehty

Jednou z nejčastějších příčin žlutých nehtů je plísňová infekce. Postupem času, jak se plíseň zhoršuje, může se nehet lámat, třepit, nebo dokonce i slézt. Ve výjimečných případech může žlutá barva nehtů souviset s vážnějšími chorobami, jako je porucha štítné žlázy, onemocnění plic, diabetes, nebo lupenka.

Promodralé nehty

Nehty, na kterých se objevuje namodralý nádech, mohou signalizovat, že vaše tělo nemá dostatek kyslíku. Může se tak projevovat plicní infekce. Velmi jemný namodralý nádech nehtů je zase typický pro některá stádia cukrovky.

Rýhy na nehtech

Pokud je povrch nehtu zbrázděn rýhami a prohlubněmi, může jít o jeden z časných příznaků lupenky nebo zánětlivé artritidy. Časté jsou v tomto případě i barevné skvrny na nehtech. Navíc lupenka v celých deseti procentech případů začíná právě na nehtech.

Lámající se a třepící nehty

Suché, lámavé a třepící se nehty mohou mít souvislost s onemocněním štítné žlázy. Pokud je však tento nepříjemný příznak v kombinaci se žlutavým odstínem nehtu, na vině je nejspíš plísňová infekce.

Tmavý pruh pod nehtem

Pokud se pod vaším nehtem objevil tmavý pruh, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Může jít totiž o příznak melanomu, jednoho z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy pro zdravé a silné nehty
Co musíte udělat pro své nehty
Lámavé a roztřepené nehty: Jak na ně
7 jednoduchých testů vašeho zdraví