Menu
Úvod  › 

6 velmi dobrých důvodů proč šetřit

Jen málo aktivit je tak nudných a neoblíbených jako šetření a vyrábění úspor. Pokud marně hledáte pořádnou motivaci, proč si odkládat pravidelně do prasátka, čtěte dál.

Ze všech stran slyšíte, že byste měli šetřit, vytvářet si rezervy, spořit a vůbec si nechávat něco stranou. Proč byste měli poté, co zaplatíte všechny pohledávky a závazky, vůbec ještě něco odkládat? Tady je šest velice dobrých důvodů, proč byste měli skutečně šetřit a vyplatí se vám mít finanční rezervu.

1. Nouzové případy

Je extrémně důležité, abyste měli rezervní fond, který by v případě nouze pokryl neočekávané výdaje. Ať už by šlo o neočekávanou opravu auta, nebo náhlou ztrátu zaměstnání. Ideálně by vaše nouzová rezerva měla být schopna pokrýt od tří do šesti měsíců vašich běžných výdajů.

2. Důchod

I když vám možná důchod přijde jako něco, co je velmi velmi daleko a nemá cenu se tím vůbec zabývat, důchod je velmi dobrým důvodem, proč byste měli šetřit. Čím dříve začnete na důchod šetřit, tím méně starostí budete mít v budoucnu. S dobrou investicí navíc budou v průběhu času vaše peníze pracovat pro vás. Důchod je skutečně velmi dobrý důvod, proč pravidelně spořit, nebo chcete v budoucnu přizpůsobovat svůj jídelníček aktuálním slevám v nejlevnějším supermarketu?

3. Vlastní bydlení

Nenajdete pravděpodobně lepší investici než do vlastního bydlení. I kdybyste si měli pořídit na hypotéku jen malou garsonku, pořád jde o peníze, které budete investovat do svého a nikoli platit nájem za byt, který vám nikdy nebude patřit. Měsíční splátky hypotéky vás potom samy donutí šetřit.

4. Prázdniny a luxus

I když to možná zní poněkud marnotratně, je důležité, abyste uměli i odpočívat a peněz si užít. Můžete si klidně našetřit na cestu na Bahamy, cestu kolem Evropy, nebo jen na prodloužený víkend na Šumavě. Ale stejně tak je dobrou motivací i zakoupení playstation, permanentky do divadla, nebo cokoli jiného, po čem toužíte a z čeho budete mít radost. Právě tento typ cílů bývá pro šetření nejlepší motivací, protože se pohybuje v relativně krátkodobém horizontu a jeho výsledek je nejen příjemný, ale i hmatatelný.

5. Očekávatelné náklady

Dalším důvodem k šetření jsou budoucí, které očekáváte a víte o nich, že skutečně přijdou. Jde o peníze, které si dáváte stranou pro budoucí opravy auta, domu, vybavení bytu a podobně. Pravděpodobně neočekáváte, že vám budou věci sloužit až do vaší smrti bez jediného zádrhelu, je proto dobré ve svém finančním plánu počítat s jistou mírou opotřebení.

6. Vaše vzdělání

Bezpochyby tím nejlepším a nejnávratnějším důvodem k šetření je vaše budoucí vzdělání. Vzdělávejte se, navštěvujte kurzy, studujte, rozvíjejte své schopnosti, doplňujte si znalosti a buďte si jisti, že půjde o nejlépe vynaložené peníze ve vašem životě. Hned v závěsu se potom drží investice do vzdělání vašich dětí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 tipů, jak ušetřit při nákupech
Jak ušetřit peníze a čas v kuchyni?
Jak přežít finanční krizi
10 způsobů, jak ušetřit jako student