Menu
Úvod  › 

6 překvapivých věcí, kterými se dá nakazit

Třesete se před nakažlivými chorobami? Jenže nakazit se překvapivě můžete i takovými záležitostmi, jako je například stres, smích, nebo negativní myšlení.

Je všeobecně známo, že se můžete nakazit rýmou, chřipkou i zíváním. Ale možná vás nikdy nenapadlo, čím vším se ještě můžete nakazit:

1. Stres

Výzkum z roku 2012, zveřejněný v magazínu Social Neuroscience, zjistil, že když se díváte na někoho, kdo propadl úzkosti a je ve stresu, spouští se i v našem vlastním těle prosukce kortizolu, stresového hormonu. Podle dalších odborníků vedou k produkci kortizolu v našem těle nenápadné změny v tělesném odéru vystresované osoby. Náš nos tyto změny zaznamená, mozek identifikuje jako potenciálně nebezpečnou situaci a snaží se zvýšit naši bdělost právě tím, že zvýší produkci stresového hormonu.

2. Cíle

Pamatujete se, jak jste jako děti toužili po hračkách, které měli vaši kamarádi? A to je přesně princip toho, jak se můžete "nakazit" tím, čeho dosáhně někdo jiný. Výzkum z roku 2012 prokázal, že lidé mnohem víc touží po tom, čeho už dosáhl někdo v jejich okolí. To znamená, že například když někdo z vašeho okolí zhubne, "nakazí" tím i vás a i vy se budete snažit zbavit se přebytečných kilogramů.

3. Osamění

Může se vám to jevit jako poněkud zvláštní a nepochopitelné, ale můžete se nakazit i pocitem osamělosti a izolace. Osamělí a izolovaní lidé mají tendenci projevovat se více negativně, podrážděně a defenzivně. Zajímavé však je, že odborníci z Center for Cognitive and Social Neuroscience at the University of Chicago zjistili, že toto chování může být nakažlivé a pokud se tedy stýkáte s morousy, začnete se za nějaký čas chovat velmi podobně.

4. Strach

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se panika a strach šíří v davu tak rychle? Je tomu tak úpdajně kvůli tělesnému odéru, který je spojen s lidmi, kteří aktuálně pociťují strach. Kromě toho při pohledu na osobu, která se bojí, analyzuje náš mozek výraz její tváře a reaguje pocitem strachu, který nás udržuje v bdělosti.

5. Radost

Stejně tak, jako se můžete nakazit stresem nebo strachem, může vás člověk ve vašem okolí nakazit i radostí nebo dobrou náladou. Studie z loňského roku dokázala, že při pocitech radosti a štěstí vylučuje člověk feromony, na které zase reaguje čich ostatních přítomných lidí.

6. Negativní myšlenky

Nakažlivá není jen nálada a emoce, ale i tendence k negativnímu myšlení. Nedávno provedený výzkum prokázal, že vysokoškolští studenti mají tendenci přebírat styl myšlení svých spolubydlících na kolejích. Pokud tedy bydlíte, nebo se stýkáte s někým, kdo se dívá na svět skrze černé brýle, brzo začnete myslet úplně stejně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 věcí, které musíte udělat pro jeho ego
Test: Dokážete kontrolovat své emoce?
Jak být šťastná, aneb 25 kroků ke štěstí
9 každodenních zvyků, které nahrávají stresu
5 signálů, že jste zralí na psychologa