Menu
Úvod  › 

Co musíte udělat, než odcestujete s dětmi na prázniny

Chystáte se na dovolenou s malými dětmi? Pokud chcete předejít zdravotním komplikacím, krizovým situacím a nalomené duševní rovnováze, rozhodně se vám vyplatí řídit se následujícími pravidly.

1. Informujte se o své destinaci.

Ještě než zabookujete svůj let a ubytování, snažte se zjistit o vybrané destinaci co nejvíc. Je samozřejmé, že pokud se chystáte do Alp do Rakouska, nebo do lázní na Slovensku, není potřeba připravovat se na nic speciálního, ale v případě exotických destinací se vám rozhodně vyplatí zjistit si, jaké zdravotní komplikace a onemocnění jsou tam běžná, na co je potřeba dávat si pozor, jak je to tam s pitnou vodou, nebo například s bezpečností.

2. Před odjezdem navštivte doktora.

Přirozeně nemusíte chodit k lékaři, pokud je vaše dítě naprosto zdravé a nejeví známky žádných zdravotních komplikací, ale v opačném případě se vám vyplatí věnovat pozornost i zdravotním nesnázím, které byste za normálních okolností měli tendenci přejít. Obyčejná střevní viróza, rýma, nebo neléčený kašel se může na cestách změnit ve značnou komplikaci, proto nepodceňte jejich přeléčení už před odjezdem.

3. Nepodceňte prevenci.

Pokud se chystáte cestovat do zemí, které nejsou zrovna vyhlášené dokonalou hygienou, nebo se v nich vyskytují netradiční onemocnění, zvažte možnost očkování. Celé řadě exotických chorob lze předcházet očkováním, které vyše děti využijí i v našich zeměpisných šířkách (například žloutenka, nebo meningokok).

4. Neriskujte.

Snažte se informace, které získáte před odjezdem, převést do praxe. To znamená, že například nebudete riskovat pitím nebalené vody, či nápoji s přidaným ledem. Nebudete jíst neomyté ovoce a zeleninu a tak dále.

5. Nahlédněte do diskusí.

Oficiální doporučení jsou vždy velmi opatrná a často i přecitlivělá, vyplatí se vám proto před odjezdem pročíst diskuse na internetu, kde můžete načerpat tipy a zkušenosti ostatních cestovatelů. Neoficiální doporučení a vlastní zkušenosti mohou být na místě a v případě krize k nedocenění.

6. Zásobte dostatečně lékárničku.

Za hranicemi mohou být léky značně drahé a navíc nemusíte ani přesně vědět, co přesně potřebujete koupit a jaké je složení doporučovaného výrobku. Zamyslete se nad tím, jaké složení by měla mít vaše cestovní lékárnička, aby pokryla celé spektrum možných zdravotních komplikací, od obyčejného nachlazení, přes žaludeční problémy, až po drobná zranění.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Nejznámější města světa
Dítě v letadle: Jak přežít cestu na dovolenou
50 nejnavštěvovanějších atrakcí světa
Test: Jste cestovatel, nebo turista?
7 zdravotních lekcí z celého světa