Menu
Úvod  › 

5 nejslavnějších závodů světa

Jsou nejnáročnější, nejfantastičtější, nejextrémnější, mají nejsilnější atmosféru, nebo stály nejvíc životů. Ať už se proslavily čímkoli, představujeme vám pět nejslavnějších závodů světa.

Závody v Le Mans

Jeden z nejprestižnějších automobilových a zároveň i nejstarších závodů světa se jede ve francouzském Le Mans. Vzhledem k tomu, že trvá celých čtyřiadvacet hodin, je prověrkou nejen řidičských schopností jezdců, ale i zkouškou jejich odolnosti, vytrvalosti a fyzických sil. Původním záměrem prvních ročníků závodu, který se koná už od roku 1923, byla snaha představit nejen nejrychlejší vozy, ale také vozy co nejspolehlivější, které takovou zátěžovou zkoušku vydrží. Na druhou stranu však tyto prestižní závody už stály život třiadvaceti jezdců. Nejtragičtějším rokem závodu však byl bezpochyby 1955, kdy se závodník Pierre Levegh střetl s jiným vozem a po kolizi vlétl mezi přihlížející diváky. Havárie stála život třiaosmdesáti lidí a šlo o nejčernější den automobilových závodů.

Tour de France

Pro profesionální cyklisty i jejich fanoušky neexistuje větší legenda a pojem, než jsou závody Tour de France. Jde o etapový závod, který se koná už od roku 1903, a jeho tradici přerušily pouze obě světové války. Tři týdny cyklistického závodění v sobě skrývají etapy nejrůznějšího charakteru od rovinatého až po horský terén, časovky týmů i jednotlivců. Ačkoli, jak už název napovídá, se většina etap koná na území Francie, některé závody se jedou i v jiných státech (pouze letošní ročník se poprvé po deseti letech "nepodívá" za francouzské hranice), ale cíl je vždy neměnný - vítěžný oblouk v Paříži.

Velká cena Monaka

Mezi fanoušky vozů Formule 1 byste nenašli prestižnější pojem, než je velká cena Monaka. Monako hostí ty nejlepší jezdce světa už od roku 1929. I když jeho odpůrci krizují skutečnost, že závod je nejpomalejším ze seriálu Formule 1, protože se jede na úzkých městských cestách, které téměř neumožňují předjíždění, je vyhlášený především svou malebností. Osmasedmdesát kol, které piloti jedou, totiž vede mezi luxusními paláci obyvatel Monte Carla a má tak neopakovatelnou atmosféru.

Pařížský maratón

Jaro v Paříži je samo o sobě idylkou a když si navíc ještě představíte, že byste nejvyhlášenější pařížské pamětihodnosti míjeli v nezapomenutelné atmosféře zdejších běžeckých závodů, váš prožitek se ještě znásobí. Pařížský maraton se běhá už od roku 1896 a zatímco prvního ročníku se zúčastnily necelé dvě stovky běžců, v současné době se počet účastníků počítá v desítkách tisíc (organizátoři musí počet účastníků z bezpečnostních důvodů omezovat a maximální počet je 40 000). Startuje se u Vítězného oblouku a končí na Avenue Foch.

The Isle of Man

The Isle of Man je mezi motorkáři skutečnou legendou, a to nejen kvůli své obtížnosti, neuvěřitelně rozmanité trati, ale především kvůli počtu životů, které už si tento extrémní závod vyžádal. Za svou účast už tu zaplatilo nejvyšší daň 231 závodníků. Na vině je především kombinace vysoké rychlosti a úzkých silniček, které vedou běžnou zástavbou (takže je tu spousta překážek, obrubníků, ostrých zatáček apod.). Smrtonosná je i skutečnost, že vedle sebe závodí profesionálové i amatéři a neexistují žádné rychlostní limity. Ačkoli byl tento britský závod, který se jede už od roku 1907, kvůli své nebezpečnosti vyškrtnut z mistrovství světa a neustále se diskutuje o jeho zrušení, stále má ohromné množství příznivců, kteří o svou legendu odmítají přijít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejslavnější české filmové chyby
Nejslavnější filmové milostné scény
Nejextrémnější turistické atrakce světa
Test: Víte, odkud pochází nejslavnější jídla?
Adrenalinové zážitky, které musíte vyzkoušet
Test: Kde se natáčely nejslavnější světové filmy?