Menu
Úvod  › 

5 nejpohodovějších vězení světa

Cely se soukromou koupelnou, kabelovou televizí a internetem. Posilovny, knihovny i meditační cvičení. Některá vězení jsou skutečně exkluzivními podniky.

San Pedro - La Paz, Bolívie

Vězení, které mohou navštěvovat turisté a kde také seženete jeden z nejlepších a nejlevnějších kokainů v Bolívii? Vítejte v San Pedru, kde si vězňové musí platit své vlastní cely a mohou tam bydlet se svými rodinami. Neexistuje, aby vězení platil stát, v místní komunitě pracuje 1500 - 1800 Bolivijců a pokud mají vězni peníze, mohou si pronajmout celu i s privátní koupelnou, kabelovou televizí nebo kuchyní. Naprostá většina příjmů zde pochází z prodeje kokainu, který produkují velké laboratoře uvnitř vězeňské komunity. Vězni mají uvnitř vězení vlastní práva a pravidla.

Nuuk - Grónsko

Obyvatelé Grónska nevěří v sílu trestu, ale vsázejí spíš na navrácení do běžného života a resocializaci. To je také důvod, proč jsou na tomto ostrově pouze otevřená vězení. Zamykají se pouze mezi půl desátou večer a šestou ranní, vězni v komunitě pracují, chodí nakupovat a mohou jít i do baru, pokud na to mají chuť. O víkendu chodí se svými dozorci na výlety a exkurze.

Tihar - Indie

Dvanáct tisíc vězňů, kteří pobývají ve zdech tohoto indického vězení, se tady učí pod palmami meditovat a provádět dechová cvičení. Mohou si tady doplnit vzdělání a vyučit se například pekařem, nebo se naučit vyrábět koberce. Vězni pečou, malují a vyrábí další zboží, které věznice prodává. Mohou hrát například kriket, Scrabble, mají přístup k internetu a mohou si mailovat s členy své rodiny. Meditace jim údajně pomáhá zvládnout stres a udělat si pořádek sami v sobě. Kromě toho se učí, jak zvládnout svůj vztek, uklidnit se a relaxovat. Každou zimu vzroste počet vězňů ve zdejším vězení o deset procent, protože řada lidí spáchá nějaký drobný prohřešek jen proto, že tady najdou teplou postel a chutné jídlo.

Aranjuez - Španělsko

Aranjuez je jedno z mála vězení na světě, kde v celách může s vězněm pobývat celá rodina. Rodinné cely jsou skutečně pětihvězdičkové, vzdušné, prostorné, s dětskými postýlkami a zdmi vyzdobenými postavičkami z produkce Disneyho. Děti mohou se svými rodiči zůstat až do věku tří let a vězni mohou pracovat například ve vězeňském supermarketu, nebo si mohou doplňovat vzdělání v nejrůznějších kurzech. Rodinné cely jsou navržené tak, aby utužovaly vztah rodičů a dětí a prostředí v ničem nepřipomínalo vězení. Děti si mohou chodit hrát i mimo areál vězení a navštěvují zdejší mateřskou školu.

Justizzentrum Leoben - Rakousko

Justizzentrum Leoben je vězení s nejmírnější ostrahou v celém Rakousku. Najdete tady vězně s širokým rozsahem přečinů od lehčích přestupků až po těžké zločiny, také jsou zde umístěni vězni čekající na svůj soudní proces. Ti jsou však odděleni od vězňů, kteří již byli odsouzeni. Odsouzení žijí v celách pro jednu osobu se soukromou koupelnou a patnáct mužů sdílí společný obývák a kuchyni. Vězňům je dovoleno nosit jejich vlastní oblečení, protože rakouské instituce tvrdí, že takovéto prostředí a výsady usnadňují odsouzeným návrat do původního života. Vězni mohou využívat dvě fitness centra, knihovnu, vycházkový okruh i kostel. V celách mají svou vlastní televizi, kterou mohou podle chuti sledovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 lidí s nejbizarnějšími chorobami
Test: Největší vrazi v dějinách
10 nejneužitečnějších částí vašeho těla
5 nejdrsnějších vězení světa