Menu
Úvod  › 

5 léků, které nefungují tak, jak se říká

Utrácíte za ně tisíce a přitom vůbec nefungují, tak jak předpokládáte. Seznamte se s nejpopulárnějšími placeby současnosti.

1. Echinacea

I když echinacea prožívá v poslední době velký boom, nejedná se o novou léčebnou metodu. Už před čtyřmi sty lety ji původní obyvatelé Ameriky používali k léčení infekcí a dalším medicínským účelům. Její oblibu a používání pak potlačil objev antibiotik. V současné době se vrací na scénu ve velkém stylu a používá se především pro zmírnění nachlazení a zánětů horních cest dýchacích. I když někteří lidé přísahají, že jim echinacea pomáhá, vědci nesouhlasí. Studie z roku 2010 zjistila, že užívání přípravků, které obsahují echinaceu, nijak neovlivňují délku trvání, nebo intenzitu symptomů nachlazení, ve srovnání s placebem.

2. Vitamín C

Vitamín C je dalším oblíbeným zaklínadlem pro chřipkovou sezónu. Jeho obliba nastartovala už v sedmdesátých letech, kdy se doporučoval jako prevence a léčba nachlazení. Nicméně současná medicína na vitamín C, coby léčebný prostředek nachlazení, pohlíží mnohem skeptičtěji. Podle závěrů nejnovějších výzkumů byste museli, k urychlení léčby nachlazení, zkonzumovat takové množství vitamínu C, že byste v první řadě riskovali žaludeční problémy a vznik ledvinových kamenů.

3. Česnek

Osvědčeným prostředkem proti nachlazení, na který přísahají tisíce lidí, je česnek. Nic proti česneku (je například prokázáno, že snižuje krevní tlak), ale pokud utrácíte za prostředky s jeho obsahem, abyste se zbavili nachlazení, jen vyhazujete peníze. I když česnek obsahuje allicin, který působí antibakteriálně a antivirově, existují stovky původců nachlazení a česnek nepůsobí zdaleka na všechny. I přes jeho popularitu jsou vědci ohledně jeho působení na nachlazení poměrně skeptičtí.

4. DHEA

Je jedno, kolik reklam vám přísahá, že DHEA (dehydroepiandrostendion) zastaví vaše stárnutí, ve skutečnosti je to nesmysl. Takzvaný hormon mládí vám, podle výzkumů, nejenže nezajistí věčné mládí, ale navíc je nebezpečný pro muže se sklonem k rakovině prostaty.

5. Multivitamíny

Téměř čtyřicet procent Evropanů užívá denně multivitamíny ve snaze zajistit si nekonečné zdraví. Jenže podle výzkumu z roku 2011 nemá užívání multivitamínů vůbec žádný vliv na délku života nebo zdravotní stav. Klidně utrácejte tisíce za potravinové doplňky, pokud vás to baví, ale přestaňte si nalhávat, že to děláte pro své zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Léky