Menu
Úvod  ›   › 

5 chyb, které vás zbytečně připravují o peníze

Stěžujete si, že nemůžete vyjít s penězi, ale přitom vám možná protékají mezi prsty úplně zbytečně značné částky. Neděláte náhodou některou z následujících častých chyb?

1. chyba: Nehledáte nejvýhodnější pojištění.

V dnešní době snad už neexistuje šílenec, který by si troufl vyjet na silnice bez povinného ručení, nicméně mezi nabídkami povinného ručení nebo havarijního pojištění pojišťoven mohou být značné rozdíly, které váš rodinný rozpočet rozhodně pocítí. Pokud sáhnete po první nabídce, na kterou vám padnou oči, můžete za rok zaplatit zbytečně i o tisíce korun navíc. Přitom

vás napravení této chyby bude stát jen několik minut a nemusíte být v tomto oboru žádným odborníkem. Pokud si necháte porovnat pojištění online, uvidíte vedle sebe nabídky jednotlivých pojišťoven a budete se moci sami rozhodnout, která z nich je pro vás nejvýhodnější.

2. chyba: Neplatíte včas účty.

Je s podivem, co dokáže udělat jedna složenka či úřední dopis z řady dospělých lidí, kteří v ostatních situacích vystupují docela normálně a svéprávně. Pokud patříte mezi ty, kteří při pohledu na obálku s průsvitným okénkem a úředním razítkem propadnou panice a snaží se ji co nejrychleji vytěsnit z hlavy, měli byste urychleně dospět. Penále z prodlení může totiž vaši dlužnou částku značně zvýšit a vaše zapomnětlivost se vám tak výrazně prodraží. Například pokud zapomenete odvést zdravotní nebo sociální pojištění, zaplatíte za každý den z prodlení 0,05% z dlužné částky. To znamená, že jestliže například dlužíte deset tisíc, každý den vzrůstá váš dluh o pět korun. Stejně tak se vám až o desetitisíce korun může prodražit opomenutá pokuta od policie, nebo například od revizora v autobusu.

3. chyba: Nestaráte se o své zdraví.

Zanedbáváte své zdraví, vynecháváte prevenci a zdravý životní styl vám nic neříká? Kromě toho, že se tento přístup přirozeně podepíše na vaší kondici, odrazí se nejspíš i na vaší peněžence. Věděli jste například, že pokud budete nemocní sto padesát dní a váš měsíční příjem činí čtyřicet tisíc hrubého, kvůli své nemoci přijdete o téměř sedmdesát tisíc korun? A to je částka, kterou váš rodinný rozpočet už zcela jistě pozná. Ze zákona máte nárok na preventivní lékařskou prohlídku jednou za dva roky, tak tohoto práva využijte. Zdravotní prevence vás bude stát jen několik minut času, ale ve finále vám může ušetřit desetitisíce korun.

4. chyba: Jste otrokem slev.

Jakmile vidíte nápis "slevy" nebo "výhodná nabídka", zrychlí se vám tep, naprosto zdivočíte a okamžitě saháte po kreditní kartě? Jenže napadlo vás někdy, že ony výhodné nabídky nemusí být zas tolik výhodně a ve výsledku vám vytáhnou z kapsy mnohem víc peněz než nezlevněný nákup. Typickým nešvarem lidí, nakupujících ve slevových akcích, je tendence nakoupit mnohem víc produktů, než skutečně potřebují. Připadají vám výhodné akce jeden kus plus jeden za poloviční cenu? A jste si skutečně jistí, že onen druhý kus skutečně potřebujete a upotřebíte? Stejně tak se pokuste zamyslet na megabaleními potravin, které ve finále stejně skončí v koši. Počítejte, kolik skutečně ušetříte a o kolik ve skutečnosti zaplatíte navíc, než jste původně zamýšleli.

5. chyba: Nemáte finanční rezervy.

Žijete s rozpočtem, který každý měsíc vyčerpáte až do nuly? Potom je pravděpodobné, že když se stane něco neočekávatelného a například se vám rozbije auto, domácí spotřebič, nebo máte jiný nenadálý výdaj, budete muset sáhnout po půjčce s nehoráznými úroky. I když se firmy, které se půjčkami zabývají, tváří, že vám půjčí za mimořádně výhodných podmínek na cokoli, když si spočítáte, kolik zaplatíte na úrocích, už vám jejich nabídka tolik výhodná připadat nebude. Raději si průběžně vytvářejte finanční rezervy, které budete moci použít při nenadálých výdajích. Ve výsledku tak můžete ušetřit značnou částku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zkroťte své dluhy!
Naučte se myslet úsporně
6 velmi dobrých důvodů proč šetřit
4 tipy, jak přežít krizi
Jak vydělat peníze na internetu