Menu
Úvod  › 

10 vět, které nikdy neříkejte rodící ženě

Je jasné, že chcete být užiteční a chcete ji uklidnit. Konečně jde o vaší ženu a vaše dítě. Ale jestli nechcete být uškrceni pupeční šňůrou, následující věty při porodu raději spolkněte.

1. "Jsi si jistá?"

O slovech rodící ženy není radno pochybovat (alespoň ne příliš dlouho). Když vám v předklonu říká, že byste měli jet do porodnice, má velmi pravděpodobně pravdu. A i kdyby ji neměla, když ji tam nedovezete, budete to mít do konce života na talíři.

2. "Ježiši! Co to je?"

A co přesně máte na mysli? Sliz, tekutiny, zbytky tkání, krev, co z ní teče, anebo už dítě? Máte pravdu, porod skutečně není příliš fotogenický zážitek, ale netřeba to rodičce zdůrazňovat. Jakoukoli větu, kterou byste chtěli začít zvoláním: "Kristepane...", raději spolkněte hned v zárodku.

3. "Nemohla bys být tišší?"

To si pište, že nemohla! Ostatně, zkuste si představit, jak potichu byste byli vy, kdyby se vám někdo snažil protlačit kokosový ořech konečníkem. Navíc poslední věc, která ji v daný okamžik zajímá, je to, co si o ní kdo bude myslet. Tak ji zbytečně nedrážděte.

4. "Už mě od toho stání bolí záda."

Ale opravdu? No nepovídejte. Ona má aktuálně pocit, že se jí někdo snaží vyrvat kompletně všechny vnitřnosti, obrátit je naruby a nacpat je na úplně jiné místo, než jim bylo původně určeno. I kdyby byla matkou vašeho dítěte světice, po vaše sdělení, že vás něco bolí, nebo jste unaveni, pocítí neodbytnou touhu kopnout vás mezi nohy, aby se vaše prožitky alespoň na pár minut vyrovnaly.

5. "Nezapomínej dýchat."

Je jasné, že se snažíte uplatnit to jediné, co si z předporodního kurzu pamatujete, ale buďte ujištěni, že pokud na něco rodící žena nezapomíná, tak je to rozhodně dýchání. A kupodivu k tomu nepotřebuje ani vaši radu.

6. "Pospěš si, ať už je venku. Pořádně zatlač."

Možná to bude pro vás obrovským překvapením, ale naprostá většina rodících žen nehodlá tento povznášející zážitek protahovat a snaží se ze všech sil, aby dítě bylo co nejrychleji venku a z jejích kontrakcí se stala už jen historka pro kamarádky. Pokud doposud neporodila, buďte ujištěni, že to není kvůli tomu, že by se tlačení nemohla nabažit a pořádně si to užívá.

7. "To víš, porod není nic jednoduchého."

A ještě nějaké podobné lidové moudro máte v rukávu? Že byste jím oblažili rodičku a poučili jí, o čem ten život vlastně je? Bude vám zcela jistě neskonale vděčná.

8. "To je to skutečně tak hrozný?"

Ne, samozřejmě, že není. Křičí, sténá, zatíná pěsti, případně pláče jen tak pro zábavu, aby vám čas rychleji utíkal. Ostatně, co by pro vás neudělala...

9. "A kolik vlastně stojí ten epidurál?"

I kdybyste si na něj měli půjčit, nebo prodat hodinky po dědečkovi, jakmile projeví touhu po ulevujícím prostředku, vytaste peněženku. A bez jakýchkoli poznámek.

10. "Alespoň víš, jak jsem se cítil, když mi trhali ten moudrák."

Skutečně myslíte, že je nejlepší okamžik pro to, abyste si poměřovali a trumfovali se s svými bolestivými zážitky? Možná budete mít brzo možnost vyzkoušet si a porovnat, jak moc bolí zlomený nos.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Otec u porodu: Máte se ho zúčastnit, nebo ne?
Císařský řez není pro děti vždy nejlepším řešením
Jak poznáte blížící se porod
Máte si nechat dát epidurál? Pro a proti
První dny s novorozencem: Co byste měli vědět
Domácí porody jsou desetkrát nebezpečnější než porody v nemocnici