Menu
Úvod  › 

Ženský orgasmus je evoluční chybou

K čemu vůbec ženy potřebují orgasmus, když se mohou rozmnožovat i bez něj? Důvod, proč příroda vymyslela ženský orgasmus, zaměstnává hlavy evolučních vědců.

V roce 1979 publikoval antropolog Donald Symons práci, ve které vysvětluje evoluční vývoj našich fyziologických a psychologických charakteristik. Zaměřil se také na sexualitu a tvrdil, že ženský orgasmus vznikl pravděpodobně jen šťastnou náhodou a víceméně nezamýšlenou kombinací několika tělesných faktorů. Nemá totiž žádnou biologickou funkci a v podstatě ničemu neslouží, takže z hlediska evoluce jde jen o jakýsi vedlejší produkt nebo omyl přírody.

Symons dospěl při svých výzkumech k závěru, že všechny tělesné a duševní charakteristiky zahrnuté do evolučního procesu mohou být rozděleny do tří kategorií: adaptace, vedlejší produkty a deviace. Všechny charakteristiky, které souvisí s hospodárností, účinností, komplexitou, přesností, spolehlivostí a funkčností při řešení nejrůznějších problémů spadá do kategorie adaptace. Cokoli, co není adaptací, je buď náhodně vzniklým vedlejším produktem nebo deviací.

K jeho nejkontroverznějším závěrům patří z tohoto pohledu tvrzení, že ženský orgasmus je v podstatě jen náhodně vzniklým vedlejším produktem, vlastně jakousi evoluční chybou. Neslouží totiž k ničemu, nemá vliv na rozmnožování, zachování lidského druhu a nemá ani žádný zdravotní přínos. Ženský orgasmus je na tom podobně jako například mužské prsní bradavky, ty pro muže nemají také žádný biologický význam. Na rozdíl od mužů, kteří potřebují sexuální vyvrcholení k tomu, aby mohli ejakulovat a předat tak dál svou genetickou informaci, ženský orgasmus slouží výhradně jen k potěšení a zvýšení prožitku ženy. Podle Symonsovy teorie je to také příčina toho, že jen málokterá žena dosahuje orgasmu při každém sexuálním styku a existuje celá řada žen, které orgasmu nedosáhnou nikdy. Jejich tělo na to totiž prý není uzpůsobené, protože vyvrcholení k ničemu nepotřebuje.

S tímto pohledem však nesouhlasí biologové s univerzity v Arizoně, kteří tvrdí, že ženský orgasmus se vyvinul s určitým cílem. Podle nich usnadňuje ženský orgasmus transport spermií a navíc umožňuje ženám rozlišit silné a zdravé muže, kteří by mohli kandidovat na otce jejich dětí. Tím také odůvodňují skutečnost, že ženy nemohou dosáhnout orgasmu při každém sexu. Zdaleka ne všichni muži totiž tyto charakteristiky splňují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak dosáhnout orgasmu: Cvičení pro ženy
Ženy zažívají víc orgasmů s bohatými muži
Nejjistější cesta k orgasmu? Anální sex
10 zkratek k ženskému orgasmu