Menu
Úvod  › 

Spíte v posteli s batoletem: Máte mít pocity viny?

Spíte se svým batoletem v jedné posteli a všichni si klepou na čelo? Nová studie dokazuje, že nemusíte mít starosti, sdílení postele s dítětem neovlivňuje nijak jeho sociální ani intelektuální schopnosti.

Nemusíte mít výčitky z toho, že se o svou postel dělíte se svým batoletem. Podle nejnovějších vědeckých závěrů ho tím nijak negativně neovlivňujete. "Rodiče rozhodně nemusí mít výčitky z toho, že se o svou postel dělí s dítětem. Na dítě to s největší pravděpodobností nebude mít žádný vliv, ani pozdější následky," říká vedoucí výzkumu, Lauren Hale, která působí na Stony Brook University Schoool of Medicine v New Yorku.

Psychické následky žádné

Sdílení postele rodičů s dětmi je běžné zejména v USA a Evropě. Podle American Academy of Pediatrics by však měly mít děti mladší než jeden rok striktně vlastní postel. Hlavním důvodem je zvýšené riziko Syndromu náhlého úmrtí (SIDS), které hrozí dětem spícím v posteli rodičů. Psychický dopad na dítě, které spí v posteli se svými rodiči, však zatím zkoumalo jen minimum výzkumů.

Výzkumu se zúčastnilo téměř tisíc matek, které se o postel dělily se svým jedno- až tříletým dítětem. Vědci přitom zjistili, že takové chování je typičtější pro černošské matky než pro bělošky. Děti matek byly testovány ještě ve věku pěti let a jejich schopnosti a psychický stav byl srovnáván se stejně starými dětmi, které spaly od začátku ve své vlastní posteli.

Zjistilo se, že rodiče a děti, které spali v jedné posteli, měli horší kvalitu spánku a byli vzhůru v průběhu noci častěji než ostatní. To byl však jediný faktor, v němž se zkoumané děti lišily, jejich vyzrálost či psychický stav, pohoda a sebevědomí byly stejné jako u dětí, které spaly od začátku ve své vlastní posteli. Obavy, že sdílení postele s rodiči může negativně poznamenat duševní vývoj dítěte, se tak nepotvrdily.

Pozor na zdravotní následky

Nicméně i když se žádné psychické následky při sdílení postele s rodiči neprokázaly, lékaři nejsou z představy společné postele rodičů a dítěte nijak nadšeni. Podle Consumer Product Safety Commission (CPSC) by dítě mladší dvou let rozhodně nemělo spát v posteli dospělých. Vychází mimo jiné ze studie, které se zúčastnilo pět set malých dětí sdílejících postel se svými rodiči, které vědci sledovali po dobu osmi let. Zjistili, že pokud v posteli dospělých spí takto malé dítě, výrazně se zvyšuje pravděpodobnost těžkého úrazu nebo dokonce úmrtí z následujících příčin: zalehnutí dospělým člověkem, hlava zaklíněná mezi konstrukci postele, udušení při zaklínění hlavy mezi matraci, zadušení na vodním lůžku a tak dále.

Navíc podle provedených výzkumů sice nezanechává sdílení postele dítěte s rodiči žádné psychické následky, ale ani nijak výrazně nevylepšuje jejich vzájemný vztah a vazby. Rodiče by proto měli dobře uvážit, zda se jim výše zmíněné riziko vyplatí.!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč nechce spát, anebo co musíte vědět o spánku dětí
Odnaučte spát dítě ve vaší posteli
Kolik spánku potřebují děti?
První pomoc pro rodiče: Naučte spát dítě samo