Menu
Úvod  › 

Tajemství lidí, kteří mají stále uklizený byt

Znáte je. Kdykoli k nim přijdete, jejich domov je dokonale uklizený a vy vůbec nechápete, jak to dělají a jak to mohou stihnout. Jenže tajemství není v nadpřirozených schopnostech, ale jen v několika šikovných tricích. Znáte je?

Všichni ví, o koho jde. Ať je navštívíte kdykoli, jejich byt je v naprostém pořádku a vy si marně lámete hlavu, jak to vůbec mohou stíhat a zvládat. Máte podezření, že vám tají existenci paní na úklid, nebo mají nějaké jiné tajemství, s jehož pomocí zvládnou udržovat svůj domov v uklizeném stavu. Vtip je ale jen v několika chytrých tricích. Tady jsou:

1. Uklízejte průběžně.

Je mnohem snazší uklízet průběžně, než se snažit zvládnout domácnost, která se vymkla kontrole. Zpočátku se vám to může jevit jako utopie, nicméně po čase zjistíte, že si tak vlastně šetříte čas. Rychlé zametení podlahy každý večer znamená, že se ráno budete probouzet do uklizeného bytu a nebudete šlapat bosýma nohama po drobcích. Nádobí naskládané do myčky a stůl setřený hned po večeři vám zabere maximálně pět minut, ale pro uklizený vzhled vašeho domova udělá maximum. Naučte sebe, ale i svou rodinu, vracet předměty na jejich původní místo a ušetříte si tak spoustu času při komplexním úklidu. Stejně tak i umytí umyvadla poté, co si u něj vyčistíte zuby. Tyto drobné detaily vám denně zaberou v souhrnu maximálně čtvrt hodiny, ale váš byt díky nim bude vypadat uklizeně a čistě.

2. Vsází na minimalismus.

Lidé, kteří mají doma uklizeno, moc dobře ví, že čím víc věcí budou mít doma, tím víc práce budou mít s úklidem. Rozhodně si proto nepřidělávají práci tím, že by si na poličky stavěli armádu dekorativních předmětů a suvenýrů. Nevystavují si na kuchyňskou linku dózy, kuchyňské náčiní a další drobné předměty, ze kterých by museli permanentně utírat prach. Odmítají otročit lahvičkám v koupelně. Takže všechny drobné předměty, které je možné schovat do šuplíků a skříněk, také odstraní z ploch, kde se na ně práší. Zjednodušují si práci v domácnosti, jak to jen jde. Moc dobře také ví, že čím víc předmětů bude ležet na podlaze, tím více jich budou muset zvednout, když budou chtít zamést nebo vytřít. A tomu také přizpůsobují svou domácnost.

3. Umí dobře kamuflovat.

Nikdo na světě nemá uklizeno stále, ale lidé s ideálně se tvářící domácností umí mnohem lépe kamuflovat a maskovat než ostatní. Nemusíte neustále uklízet, ale ujasnit si priority. Možná vám to připadá poněkud povrchní, ale soustřeďte se především na plochy, které jsou vidět na první pohled. Perfektně srovnané skříňky a prach utřený ve všech koutech je sice fajn pro váš vnitřní pocit, ale zcela upřímně to nikdo jiný neocení. Uvědomte si, že máte omezené množství energie i času, které můžete úklidu věnovat, a proto s ním hospodařte rozumně. Smiřte se s tím, že není v lidských silách vydrhnout každý centimetr čtvereční domácnosti, ale pokud budete mít čistou podlahu, uklizený stůl i kuchyňskou linku, umytý záchod, umyvadlo a vanu a nezacákaná zrcadla, váš byt bude působit uklizeným dojmem, i když jste například ne všude stihli utřít prach, nebo umýt okna.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)
Přečtěte si také:
Test: Je váš domov bezpečný?
Test: Jste posedlí uklízením?
7 designových pravidel, která byste měli dodržovat
7 věcí, které nejspíš nemyjete. Ale měli byste.
Chyby, které děláte při výzdobě svého domova