Menu
Úvod  ›   › 

Chyby, které děláte při výzdobě svého domova

Nakoupíte spoustu polštářů, velké pokojové květiny a všechno sladíte do jednoho barevného tónu, protože tak přece nemůžete šlápnout vedle? To jste ale na omylu! Představujeme vám největší chyby, kterých se dopouštíte při výběru dekorací do vašeho bytu.

Příliš mnoho polštářů

Ano, polštáře jsou spojené s odpočinkem a pohodou a pohled na ně evokuje pohodlí. Jenže když to s nimi přeženete, bude to ve vašem bytě vypadat jako v parodii na čajovnu. I v případě polštářů platí, že méně znamená více. Omezte jejich počet na dva až tři na jednu pohovku.

Příliš mnoho nápadných věcí

V pokoji by měla být vždy pouze jedna velmi nápadná věc, která přitáhne vaše oči. Netříštěte pozornost množstvím dekorativních předmětů, zvolte si pouze jediný a zbytek slaďte s ním.

Netestujete barvy

Rozhodli jste se vymalovat stěny barevně a spoléháte se přitom jen na svůj odhad a barevný instinkt? To je ovšem velká chyba, která se vám může skutečně vymstít. Předtím, než vymalujete celý obývák tmavě červenou, naneste barvu na malý čtverec (pokud možno v místě, které potom bez problémů přemalujete) a nechte si minimálně čtyřiadvacet hodin na to, abyste zjistili, jak na vás působí. Teprve potom udělejte finální rozhodnutí.

Kupujete levný nábytek

Levný nábytek typu Ikea je geniální záležitostí, ale pokud si v tomto stylu zařídíte celý byt, bude to bít do očí na první pohled. Investujte do jednoho či dvou skutečně kvalitních kousků a zbytek můžete doplnit levnějšími exempláři. Výsledný efekt bude mnohem lepší.

Přemíra starožitností

Kupujete další a další starožitnosti ve naději, že časem znásobí svoji hodnotu? Máte mnohem větší pravděpodobnost, že ze svého bytu uděláte skladiště, než že se vám podaří ulovit naprosto ojedinělý kousek, s kterým si vyděláte na budoucí důchod. S množstvím starožitných kousků buďte velmi obezřetní. Pokud se vám vymkne z rukou, váš byt začne připomínat vetešnictví.

Neberete v úvahu svůj životní styl

Při výběru dekorací nejednejte impulsivně a berte v úvahu nejen momentální náladu, ale především svůj životní styl. Dekorace ve stylu orientu se vám mohou jevit jako úchvatné ve výloze designového obchodu, ale až se budete snažit sladit vyšívaný taburet se svou plochou televizí, nejspíš změníte názor. Dekorace bytu by především měly kopírovat váš životní styl, nikoli aktuální rozmar.

Příliš velkých květin

Pokojové rostliny jsou důležité a rozhodně byste je měli umístit do každého pokoje. Dejte si však pozor na jejich množství. Příliš mnoho velkých pokojových rostlin vyžaduje extra velký prostor. A cokoli menšího než halu dokonale zabije.

Jednobarevnost

Volíte zařízení v jedné barvě, protože máte pocit, že tím nemůžete šlápnout vedle? Chyba. Jednobarevnost je nudná a když se oči nemají na čem zachytit, velmi rychle se omrzí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Je váš domov bezpečný?
Detaily, které dodají vašemu bydlení šmrnc
Test: Co o vás vypovídá váš domov?
10 věcí, které byste mít doma skutečně neměli
7 designových pravidel, která byste měli dodržovat