Menu
Úvod  › 

Dá se předpovědět pohlaví dítěte z tvaru břicha?

Tvar těhotenského břicha, kroužení prstýnku nad pupíkem... To jsou metody, kterými se údajně dá předpovědět, zda čekáte kluka, nebo holku. Fungují ale doopravdy?

Když má těhotná žena úhledné bříško, které jakoby špičatě trčí ven a přibírá zejména v oblasti břicha, bude to kluk. Pokud se její váha rozprostírá nejen kolem celého břicha, které je spíš širší, než aby trčelo dopředu, ale i v oblasti boků a hýždí, může se těšit na holčičku. Alespoň to tvrdí babské metody pro určování pohlaví nenarozeného dítěte.

Neexistuje žena, která by si v průběhu těhotenství nevyslechla množství "zaručených" rad, jak poznat, zda čeká holčičku, nebo chlapečka. Kamarádky, matky, tety i sousedky obvykle, kromě tvaru břicha, přísahají na kroužení prstýnkem nad pupkem těhotné ženy, specifické těhotenské chutě, nebo na průběh porodu, podle kterého lze údajně pohlaví dítěte spolehlivě určit.

Tvar břicha závisí na poloze dítěte

Bohužel to s předpověďmi pohlaví není tak jednoduché, jak tvrdí babské pověry. Na tvar těhotenského břicha mají vliv především dva faktory: prvním z nich je velikost dítěte. Je pravda, že novorození chlapci váží v průměru víc než novorozené holčičky, což mohlo podnítit vznik pověry, že těhotné ženy, které čekají chlapce, mají břicho špičatější a "vytrčené" víc dopředu. Nicméně odborníci upozorňují na to, že váhový rozdíl mezi chlapci a děvčaty je tak minimální, že na tvar těhotného břicha nemá vliv.

Druhým faktorem ovlivňujícím tvar těhotenského břicha je poloha plodu v děloze. Pokud dítě leží v děloze obličejem k matčině páteři (a tudíž svou páteří k břišní stěně matky), břicho matky je více vytrčené dopředu. Pokud je naopak dítě páteří k páteři matky, břicho má tendenci vypadat plošší. Nicméně poloha dítěte, kterou v děloze zaujímá, nemá s jeho pohlavím žádnou souvislost. Odborníci tudíž zdůrazňují, že tvrzení o souvislosti tvaru břicha a pohlaví nenarozeného dítěte, jsou pouhými pověrami.

Další pověry

Pokud se tedy při předpovídání pohlaví nemůžete spolehnout na tvar břicha, jak je to s ostatními babskými pověrami? Asi není potřeba zdůrazňovat skutečnost, že na točení prstýnku nad pupkem těhotné ženy nemá pohlaví dítěte absolutně žádný vliv. Nicméně žádné výzkumy ani nepotvrdily, že ženy čekající chlapečky či holčičky by měly nějaké zvláštní chutě, u nichž by šla vysledovat souvislost mezi očekávaným pohlavím.

A jak je to s tvrzením, že ranní těhotenské nevolnosti jsou výrazně horší u žen, které čekají holčičku? Tato teorie vychází z přesvědčení, že budoucí matky holčiček jsou vystaveny dvojité dávce ženských hormonů, které zodpovídají za typické těhotenské nevolnosti. Nicméně jde opět pouze o pověru. Naprostá většina žen trpí těhotenskými nevolnostmi v průběhu prvních dvanácti týdnů, kdy je embryo příliš malé na to, aby hladina jeho hormonů ovlivňovala zdravotní stav matky.

Ačkoli to může být pro romantické duše zklamáním, jediným spolehlivým prostředkem k určení pohlaví dítěte tak zůstává odběr plodové vody, případně ultrazvukové vyšetření.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nebezpečné těhotenské komplikace: Na co si dát pozor
Připravte se na porod: Co sbalit do porodnice
Váha v těhotenství: Kolik je normální přibrat?
Jak poznáte blížící se porod
Situace, kdy musíte v těhotenství k lékaři