Menu
Úvod  › 

Nepravidelná menstruace: Co se vám tělo snaží říct?

Krvácíte nepravidelně, menstruace je silná, nebo zase téměř neznatelná. Co stojí za nepravidelnostmi vaší menstruace a co se vám tím tělo snaží sdělit?

Průměrná menstruace trvá od tří do sedmi dnů a objevuje se jednou za měsíc (každých 27 až 30 dnů v ideálním případě). Ženské tělo potřebuje několik let, aby se menstruační cyklus ustálil, ale některé ženy jsou po určité době schopné předpovídat nástup menstruace v podstatě na hodiny. Množství krve, které při menstruaci odejde, se liší ženu od ženy. Některé ženy mají pravidelnou silnou menstruaci (ztrácí kolem dvanácti čajových lžiček krve každý měsíc), zatímco jiné o své menstruaci téměř ani neví (ztráta činí kolem čtyřech čajových lžiček krve).

Jako nepravidelná menstruace označuje cokoli, co se odlišuje od několika posledních cyklů, které jste prodělala. Zahrnuje to cokoli od opožděné periody, přes předčasné krvácení, velmi slabou menstruaci, až po velmi silnou menstruaci. Pokud netrpíte na PMS (premenstruační syndrom), považuje se na abnormalitu také silná migrény a křeče před menstruací.

Příčiny nepravidelné menstruace

S nepravidelnou menstruací má čas od času zkušenost každá žena. Ve většině případů jde o příčiny, které nejsou nebezpečné. Tady jsou možné příčiny vaší nepravidelné menstruace:

Těhotenství

Těhotné tělo produkuje hormony, které způsobí zastavení menstruace. V některých případech ale může těhotná žena stále krvácet. Krvácení je však obvykle mnohem slabší než normální menstruace.

Stres

Stres je častou příčinou nepravidelné menstruace. Stresový hormon, kortizol, má přímý vliv na to, kolik estrogenu a progesteronu vaše tělo vyprodukuje. Pokud se do krevního oběhu vyplaví příliš velké množství kortizolu, váš menstruační cyklus se může změnit.

Jídelníček

Dalším častým důvodem zpožděné nebo vymizelé menstruace je snaha zhubnout. Podobný efekt však má i náhlý a značný přírůstek váhy. Pokud je totiž váš jídelníček bohatý na nezdravé karbohydráty, přiberete a vaše tělo začne produkovat hormony, které posunou vaši ovulaci.

Cvičení

Vaše tělo potřebuje energii, aby mohlo menstruovat. Pokud spotřebujete příliš mnoho energie na cvičení, už vám nezbude žádná na menstruaci.

Příliš mnoho alkoholu

Játra regulují menstruační cyklus metabolizováním estrogenu a progesteronu. Intenzivní pití může poškodit vaše játra a to je potom příčinou nepravidelné menstruace.

Syndrom polycystického vaječníku

Překvapivě častou zdravotní komplikací, která ovlivňuje vaší ovulaci, je syndrom polycystického vaječníku. Mezi ostatní symptomy tohoto onemocnění patří padání vlasů, váhový příčůstek, lupy a neplodnost. Může se přidružit endometrióza, rakovina vaječníků a srdeční onemocnění.

Menopauza

Nepravidelná menstruace může začít až deset let před nástupem menstruace, takže se s ní můžete potýkat už po čtyřicítce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Mýty o menstruaci
Tipy pro rychlejší otěhotnění
Menstruační tampony: Skrytý zabiják
Jídlo a vaše hormony: Jak je zkrotit
Premenstruační syndrom, časovaná bomba ve vašem těle