Menu
Úvod  › 

Příčiny obezity, aneb proč jsme tlustí

Svět zachvátila epidemie obezity. Jak je možné, že počet obézních stále roste a proč jsme stále tlustější?

Ze všech stran se na vás valí návody na zhubnutí, zdravý životní styl a sportování, ale přesto počet obézních lidí stále roste. Obezita je na vzestupu, i přesto, že odborníci bijí na poplach a upozorňují, že nadváha má přímou souvislost s život ohrožujícími zdravotními komplikacemi, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, diabetes, některé druhy rakoviny, nebo například deprese. Jak je tedy možné, že i přes všeobecně známé problémy, které jsou s obezitou spojeny, lidé stále více tloustnou?

Velikost porcí

Klasický hamburger od McDonalda obsahuje 250 kalorií, chooseburger 300 kaloririí. Jenže jen minimum lidí se spokojí pouze s nimi, už několik let totiž frčí takzvaná "fastfoodová menu", což znamená, že k hamburgeru dostanete také hranolky střední velikosto a střední nápoj. Tím do sebe dostanete ale už téměř tisíc kalorií (přesně 990 kalorií). Přitom však aktivní muž potřebuje 2200 kalorií denně a aktivně žijící žena potom 1900 kalorií za den.

Stravování za pochodu

V minulosti se rodiny mnohem častěji scházely doma u jídla, které typicky uvařila hospodyně a všichni se sešli u stolu a jedli společně. V současné doby má na společnou konzumaci doma uvařeného jídlo čas už jen skutečně málokdo. Stravujeme se v letu, nejraději ve fastfoodech nebo levných restauracích. Určujícím kritériem je čas a nikoli kvalita jídla, u něhož často ani nevnímáme, co vlastně jíme. Dostaneme tak do sebe mnohem více prázdných kalorií z nekvalitních polotovarů a dalších podřadných potravin.

Milujeme polotovary

Je to smutné, ale nejvíc konzumujeme jídla, která by se dala charakterizovat třemi slovy: sůl, cukr a tuk. Nekvalitní složení jídelníčku nás zahlcuje prázdnými kaloriemi, které rychle zvednou hladinu krevního cukru, ale ta stejně rychle poklesne, takže dostaneme v krátké době hlad, který opět na chvilku uspokojíme nekvalitními polotovary. A bludný kruh obezity se tak uzavře.

Příliš mnoho času u počítače

Podle odborníků je jednou z nejčastějších příčin obezity současná posedlost počítači. Průměrný člověk stráví před počítačem (respektive surfování po internetu) třicet hodin týdně. A mimochodem; lidé ve věku osmnáct až devětadvacet let před monitorem stráví dokonce čtyřicet hodin týdně, což odpovídá práci na plný úvazek. Problém je, že internetem a počítači nahrazujeme přirozený pohyb a omezují se tak naše pohybové aktivity.

Příliš mnoho času před televizí

Je to neuvěřitelné, ale i přes masové sezení před počítačem, si lidé najdou ještě čas, aby hodiny a hodiny seděli před televizní obrazovkou. Statistiky ukázaly, že průměrný člověk stráví sledováním televize čtyřiatřicet hodin týdně.

Sedavé zaměstnání

Už od devadesátých let se zvyšuje počet hodin, který průměrný pracovník stráví ve svém zaměstnání sezením. Sedavý styt život potom samozřejmě vašemu obvodu šatů příliš neprospěje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak nepřibrat 20 kilo? Přestaňte pít colu!
Jak vás zabije obezita
Chůze je ideální metodou hubnutí
Ženy jsou tlustší, protože dělají méně domácích prací
Jedno jablko denně vás zachrání před obezitou
Tlusté děti by si měly více hrát