Menu
Úvod  › 

Pravidla vztahu po závislosti na sexu

Úspěšně jste se vypořádali se závislostí na sexu a teď navazujete nový vztah. Pokud chcete, aby vám vyšel, musíte respektovat základní pravidla. Tady jsou.

Překonání závislosti na sexu je velmi obtížné. Ale ještě obtížnější je po opuštění virtuálního světa navázání nového vztahu v realitě. Následující pravidla, která sestavil magazín Psychology today ve spolupráci s odborníky, by vám měla pomoci:

1. Sex vám zajistí skvělý pocit

Součástí zdravého a funkčního sexuálního vztahu jsou pocity bezpečí, spojení, sdílení a intimity. Překonejte svůj strach z navazování reálných vztahů; přirozeně tady na rozdíl od virtuálního prostoru existuje riziko odmítnutí a situace je mnohem komplikovanější, nicméně odměnou vám budou intenzivně pozitivní pocity, které při cybersexu nikdy nezažijete.

2. Nebojte se prožitků

Ve zdravém intimním vztahu si oba partneři uvědomují svou emoční zranitelnost a tělesné pocity. Nemusíte se proto ho nit za obrovských a dechberoucím orgasmem, při kterém řinčí okenní tabulky. Oba si totiž uvědomujete, že sdílení fyzické přítomnosti je stejně uspokojující.

3. Znovu objevte kreativitu a vášeň

Zkuste znovu zapojit do hry svou fantazii a kreativitu. Nemusí jít o nové akrobatické polohy nebo nezvyklé praktiky, ale nebojte se pustit mezi vás romantiku. Kvalitní vztah nestojí jen na krkolomných sexuálních zážitcích.

4. Vyzkoušejte různé druhy uspokojení

Neomezujte způsoby svého sexuálního uspokojení pouze na dráždění genitálií a vyzkoušejte co nejvíc dalších možností. Čím pestřejší bude váš sexuální život, tím budete spokojenější.

5. Trápení je normální součástí života

Schopnost vyrovnat se se zklamáním, těžkostmi, odmítnutím a problémy bez toho, abyste hledali úlevu a odreagování v sexu, je základním krokem při vašem návratu do běžného života.

6. Můžete být zranitelní

Lidé závislí na sexu se ve skutečnosti bojí zklamání a odmítnutí, proto své pocity sexualizují a tak sami sebe v podstatě chrání. Zralí lidé si uvědomují, že schopnost nést riziko zklamání je podmínkou, aby člověk mohl vztah vůbec navázat.

7. Udržujte si zdravé hranice

Lidé závislí na sexu mají problémy s udržováním přijatelných hranic, buď jsou příliš úzkoprsí, nebo jejich nutnost ve vztahu neuznávají vůbec. Stanovení a udržování hranic vám umožní zdravý rozvoj funkčního vztahu.

8. Sexualita je vyvážená a přiměřená

Zatímco lidé závislí na sexu se pohybují stále v erotických extrémech (buď svůj chtíč potlačují, nebo ho momentálně uspokojují stále silnějšími zážitky), sexualita zdravých lidí je vyvážená a má plynulý průběh bez výraznějších výkyvů.

9. Buďte empatičtí

Místo soustředění na sebe sama se raději zkuste zaměřit směrem ven, tedy na ostatní lidi. Pokuste se vcítit do jejich pocitů, porozumět jejich chování a reakcím. Budete se tak cítit méně nejistí.

10. Důvěřujte ostatním

Při překonávání závislosti na sexu musíte v první řadě důvěřovat sami sobě a poté se naučit důvěřovat lidem ve svém okolí. Pokud přestanete mít pocit, že vám ostatní chtějí jen ublížit a dokážete se jim víc otevřít, máte téměř vyhráno. Vašemu novému životu a vztahům nestojí už nic v cestě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Závislosti