Menu
Úvod  › 

Po porodu: Jak získat zpátky svou postavu

Přirozeně nechcete, aby vám navždy zůstalo takové tělo, jaké máte po porodu. Abyste získala zpátky svou postavu, musíte začít jednat. S následujícím plánem se vám to povede.

Je logické, že devět měsíců těhotenství, po které se vaše tělo zvětšovalo, měnilo a rozpínalo, nelze zrušit během jednoho dne. Porodem tedy rozhodně nezískáte zpátky své ploché břicho, vosí pas a pevná ňadra. S některými z původních tělesných atributů se bohužel budete muset rozloučit už navždy, protože těhotenství změní tělo s definitivní platností. Na druhou stranu však ještě celou řadu tělesných charakteristik ovlivnit můžete a obnovit svou spokojenost se svým vzhledem:

Dieta

- Zdravý jídelníček představuje základní součást vašeho poporodního programu. Ten by měl obsahovat dostatek proteinů potřebných pro regeneraci tkání, tuků a sacharidů k dodání energie, vlákniny podporující pohyb střev, minerálů a stopových prvků. Vyvážený a dobře zvolený jídelníček je vynikající prevencí i proti únavě, kterou budete v prvních týdnech po porodu zcela jistě pociťovat.

- I když v prvních dnech zcela určitě nebudete mít čas vařit, i přesto se snažte stravovat zdravě. Měla byste jíst co nejvíc ovoce, zeleniny, ryb, mléčných výrobků a kvalitního masa.

- Počítejte s tím, že budete potřebovat půl roku, než se vaše váha vrátí k normálu a přibližně rok, než získáte zpátky svůj pas.

Krása

- Udělejte si čas sami na sebe, i kdyby to mělo být jen čtvrt hodiny denně.

- Zahajte boj proti striím ihned po porodu. Ačkoli zatím neexistuje na trhu žádný krém, který by je dokázal zahojit, kvalitní krémy dokáží redukovat jejich vzhled. Navíc masírování břicha, stehen a boků vám pomůže získat zpátky svou postavu, protože se budou tkáně víc prokrvovat a obnoví se jejich elastičnost. Jemná masáž prsů (mimo dvorců a bradavek, pokud kojíte) je zase prevencí pokleslého dekoltu.

- Hormonálně podmíněná pigmentace (těhotenská maska, nebo tmavá linie na břiše) vám vydrží ještě několik měsíců po porodu. Je tudíž nutné používat kvalitní opalovací krém, když se pohybujete na slunci.

Svaly pánevního dna

- V průběhu těhotenství a porodu dostávalo vaše pánevní dno (skupina svalů, šlach, úponů a membrán poskytující podporu vagíně, močovému ústrojí a konečníku) pořádně zabrat. Všem ženám, které rodily klasickým porodem, proto odborníci velmi doporučují, aby praktikovaly cviky na posílení pánevních svalů. Kromě močové inkontinence jsou například výbornou prevencí před problémy v sexuálním životě.

- Cvičení pánevního dna posiluje svaly a obnovuje jeho funkci. Mimo jiné se ale při něm posilují i svaly podbřišku, takže vám pomohou i při obnovení původní postavy.

Cvičení

- Některé ženy se po těhotenství zotaví rychleji než jiné, ale obecně platí, že byste měla počkat minimálně dva měsíce před tím, než začnete znovu cvičit. Začínat přitom musíte jen opatrně a pozvolna přidávat zátěž. Pokud jste prodělala porod císařským řezem, budete muset počkat o něco déle.

- Stejně jako v těhotenství, ideálním pohybem pro matky po porodu představují procházky. Nejenže bude vaše dítě na čerstvém vzduchu, ale vy budete hubnout přirozeným pohybem. Ze sportů je po porodu vhodné plavání, pilates, jóga, či nenáročný aerobic. Běhání či cvičení s intenzivními poskoky byste se měla důrazně vyhnout.

- I jednoduché cviky, kterým věnujete pár minut doma, posílí svaly, které během těhotenství ochably.

- I když samozřejmě chcete být tou nejlepší matkou, udělejte si pravidelně čas sama na sebe. Zdřímněte si, když vaše dítě spí a přijměte pomoc rodiny a přátel. Vaše dítě vás potřebuje odpočatou a ve formě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tělo po porodu: S čím musíte počítat
10 věcí, které vám nikdo o dětech neřekne
Zotavení po císařském řezu: Co máte čekat
Test: Jak se změní vaše tělo po porodu?