Menu
Úvod

Jak na pánské formální oblečení?

Oblek jako základ - V dnešní době je pánský oblek základním kouskem oblečení vhodným do společnosti, nebo lépe řečeno jediným možným. Oblek do jisté míry vytlačil dříve nosívaný frak a žaket, na které můžeme narazit už jen v ojedinělých případech při velmi slavnostních a formálních akcích.

Pánský oblek je však pojem zahrnující pod sebou spoustu materiálů, střihů a předepsaných pravidel pro nošení. Přestože se v dnešní době jednotlivé styly slévají a pravidla přestávají být tolik striktní jako dříve, nevhodně zvolený oblek nebo jeho špatné nošení či vzhled stále způsobí společenské faux pas.

Knoflíky a rukávy - KošileKravaty a doplňkyBoty a ponožky

Dnešní běžný oblek se skládá z kalhot a saka, případně ještě vesty, kterou je možné oblek doplnit a oživit. V poslední době zaznamenává dříve opomíjená vesta svůj návrat.

Materiály by měly být kvalitní, ale nikoli příliš lesklé, ty se hodí na svátečnější příležitosti či na večer. Je vhodné vybírat takové materiály, které zajistí nemačkavost obleku při celodenním sezení a zároveň prodyšnost, aby se zabránilo nadměrnému pocení.

Ideální barvou pro denní oblek je šedá a všechny její odstíny, možná je také tmavě modrá. Vyvarujeme se křiklavých a nevhodných barev.

V poslední době se vlivem módních trendů pánská saka i kalhoty zužují a stávají se vypasovanějšími. Pryč jsou doby neforemných hranatých sak z devadesátých let a moderní oblek by měl tělo obepínat a díky správnému střihu na něm vykouzlit široká ramena a útlý pas.

Kalhoty přestávají k botám padat v kaskádách látky a jsou taktéž čím dál užší, takzvané “slim”.

Stejně jako saka a kalhoty se zužují také kravaty (více o nich níže).

Knoflíky a rukávy

Obleky se liší svým zapínáním, nejčastějším je tříknoflíčkové, které je postupně vytlačováno zapínáním na dva knoflíky a v poslední době se dokonce objevuje zapínání pouze na jeden.

Rozdíl je také v řadách - oblek tedy může být jednořadový nebo dvouřadový. Jednořadový je běžnější, ačkoli návrat k módě devadesátých let znovu přináší zapínání dvouřadové, jehož výhoda spočívá ve schopnosti zakrytí objemnějšího břicha.

Oba druhy zapínání mají svá vlastní pravidla. Jednořadové sako je možné při běžném pracovním kontaktu nosit rozepnuté, stejně tak jej rozepínáme pokud usedneme ke stolu.

Dvouřadový oblek však musí - kromě toho, kdy usedneme - vždy zůstat zapnutý.

Pokud muž nosí vestu, může sako nechat rozepnuté častěji než bez ní.

Sako však nesundáváme (kromě případů, kdy jsme v kanceláři sami) a pamatujeme, že ani případná vesta neplní funkci saka a není svrchním oděvem.

Délka rukávů je v České republice dlouholetým problémem, který bohužel stále přiživují i některé oděvní řetězce a jejich prodavači. Není ničím výjimečným, že nám prodavačka v oddělení pánské módy tvrdí, že sako má sahat k prvnímu kloubu palce.

Pravda je taková, že rukáv saka má končit tam, kde se ohýbá zápěstí a mělo by z něj vyčnívat 1-1,5 cm manžety košile a při pohybu ruky (např. při jejím podávání) i manžetový knoflíček.

Košile

Základním pravidlem je, že košile musí vždy mít dlouhý rukáv. Není možné, aby si pánové pod oblek brali košili s krátkým rukávem jednoduše z toho důvodu, že jim - jak je již uvedeno výše - z rukávu saka má vyčnívat rukáv košile. 
Vhodnými barvami pro business prostředí jsou bílá, světle modrá, krémová a případně lososová. Případným vhodným vzorem jsou proužky.

Rukávy košile by měly končit u kořene palce a na zápěstí držet pevně, aby se nevyhrnovaly při žádném pohybu.

Košile se liší svými límečky, dělí se na límeček s knoflíčky (button-down) a večerní bez knoflíčků. Úhel, který svírají špičky límečku, může být buď široký, takzvaný žraločí a nebo úzký kentský. Od šířky úhlu se odvíjí uzel kravaty.

Kravaty a doplňky

U kravat platí, že bychom její barvu a vzor měli volit podle barvy a vzoru košile a saka. Nekombinujeme zbytečně geometrické vzory a k proužkované košili raději zvolíme kravatu bez vzoru, naopak k jednobarevné košili můžeme zvolit kravatu vzorovanou.

Kravata podléhá módě a tedy je nutné sbírku kravat obměňovat, na vzoru a stylu kravaty je velmi znát její stáří. Moderní kravaty jsou štíhlejší, často s geometrickými vzory, ale móda obrázků (jak tomu bylo kupříkladu v 90. letech) je již pryč.

V některém business prostředí je možné kravatu zcela odložit a k saku nosit pouze rozhalenku a outfit doplnit kupříkladu zajímavým kapesníčkem. Rozhodně je ale nutné vyvarovat se “mezistádia”, tedy povolené kravaty.

Dalším doplňkem, který podléhá etiketě, jsou hodinky. Do pracovního prostředí a k obleku vždy volíme elegantní decentní hodinky, nikdy ne hodinky sportovní.

Dalšími drobnostmi pro doladění stylu jsou elegantní manžetové knoflíčky, kravatová spona (která by měla ladit s dalšími kovovými ozdobami a případně také obroučky brýlí) a nebo již zmiňovaný kapesníček ve vnější náprsní kapse.

Boty a ponožky

K dennímu světlému obleku jsou nejvhodnější hnědé, šedé nebo béžové boty, sladěné s páskem. Do pracovního prostředí není nutné volit oxfordky, které se nosí pouze k obleku, ale stejně tak můžeme využít i derby, které jsou vhodné i k méně formálním chinos.
Základním pravidlem je mít boty vyčištěné a v bezvadném stavu.

Ponožky v poslední době také plní funkci módního doplňku a jejich barvou lze outfit ozvláštnit. Je dobré však mít na paměti, že pro pracovní prostředí je vhodné zvolit spíše tmavší ponožky ladící s botou - tedy k hnědým botám hnědé nebo béžové ponožky.

Uplatněním všech výše sepsaných zásad vykouzlíme ideální reprezentativní oděv. Nesmíme zapomínat však na to, že k oblečení musíme zvolit také odpovídající střih vlasů, úpravu vousů, kotlet a nehtů. Nezapomínat ani na tělesný pach a čerstvý dech. Teprve poté můžeme skvěle padnoucí oblečení seskládané dle zásad etikety náležitě zúročit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (15 hlasů)