Menu
Úvod  › 

Oblečení, které vám šéf nikdy neodpustí

Nevhodným oblékáním můžete zazdít i úspěšně nastartovanou kariéru. Víte, jaké kousky byste měla zahrabat na dno šatníku a do práce je skutečně nevytahovat?

Způsob, jakým se oblékáte, ovlivňuje způsob, jakým vás vidí ostatní lidé. Nehledejte v tom nic osobního, ale pokud se nedokážete přizpůsobit firemnímu stylu oblékání, můžete v nejbližší době očekávat problémy. I ženy, které jsou ve svém zaměstnání absolutní profesionálky, se velmi často dopouštějí módních faux pas, která jim zbytečně kazí image.

Odborníci se shodují na tom, že jednou z největších chyb, kterou ženy často dělají, je například příliš hluboký dekolt, ve kterém se znatelně rýsuje rýha mezi ňadry. Jde podle nich o rozptylující faktor, který je v pracovním prostředí zcela neadekvátní.

Podle studie, kterou provedli vědce na Lawrence University ve Wisconsinu, má příliš sexy styl oblékání psychologický vliv na vaše kolegy. Ukázalo se totiž, že ženy, které zastávají vysokou služební pozici a současně se oblékají velmi sexy, jsou vnímány jako méně kompetentní a méně schopné. Navíc mají mnohem menší pravděpodobnost, že budou povýšeny než jejich kolegyně, které se oblékají umírněně.

Nepsaná pravidla

Nejste si jista, zda je váš styl oblékání vhodný? Nejste v tom sama. Podle expertky na dress code, Barbary Pachterové, která působí i v takových společnostech, jako je například Pfizer nebo Microsoft, je až zarážející, kolik žen na vysokých pozicích, nemá představu o tom, jak by se měly oblékat a jakých chyb se ve svém stylu dopouštějí. Velmi často jsou to příliš velké, nebo nepadnoucí šaty, které kazí celkový dojem.

Nezapomeňte také na to, že i detaily jsou extrémně důležité, i když právě na to většina žen zapomíná. Můžete mít dokonale vyladěný outfit, ale pokud jej doplníte starými, okopanými botami, nemáte šanci zapůsobit pozitivně. Napadlo vás vůbec někdy, že například boty jsou jedním z faktorů, který může hrát roli i při přijímacím pohovoru: "Dobrý personalista si všímá i vašich bot nebo doplňků, protože podle nich pozná, zda jste schopni věnovat pozornost i detailům a nakolik je pro vás místo, o které se ucházíte, důležité."

Zhodnoťte svůj styl

Jakýkoli zaměstnavatel může pro své zaměstnance stanovit takzvaný dress code a vyžadovat jeho dodržování. I v případě, že nejsou stanovená pevná pravidla pro firemní styl oblékání, měla byste dodržovat základní pravidla, která jsou obecně platná pro všechny. Nejlepší lekci vám dají sami vaši kolegové. Rozhlédněte se po kanceláři a analyzujte styl oblékání svých spolupracovnic. Chodí vaše kolegyně i v parném létě v silonkách a formálním kostýmku, nebo jsou respektované džíny a sportovní bunda? Dress code nemusí být sice explicitně stanoven, ale vyplatí se vám dodržovat hranice, které respektují ostatní.

Další častou chybou, kterou podle odborníků ženy dělají, je představa, že pokud nejednají přímo s klienty, nemusí se jich firemní dress code týkat. Jenže nezapomeňte na to, že vás denně vídají ještě vaši nadřízení, na které byste měla také udělat co nejlepší dojem.

Největší chyby

Ať už je váš firemní dress code jakýkoli, existují věci, které vám v zaměstnání nikdo neodpustí. V rámci svého zaměstnání zapomeňte na rýsující se obrysy kalhotek, vykukující ramínka podprsenky, minisukně připomínající svou velikostí bederní pás, ale i maxišaty, které působí příliš neformálně a rozevlátě.

Zcela nepřípustná jsou i špagetová ramínka i v případě, že venku šplhá teplota nad třicet stupňů. Stejně tak si odpusťte, v současné době tolik populární, gladiároky nebo žabky. Uvědomte si, že se nechystáte na pláž, ale do práce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Jste spokojeni ve své práci?
Jak rozumět pracovním inzerátům
Základy manažerského slovníku
Vaše dcera bude mít o čtvrtinu menší plat
Dítě a kariéra? Stále velký problém