Menu
Úvod  › 

Nezdravá novoroční předsevzetí - jak se jim vyhnout?

Novoroční předsevzetí si pochopitelně dáváme s dobrými úmysly, asi ve svém okolí nenajdete moc lidí, kteří by alespoň nepřemýšleli, že začnou držet dietu nebo častěji cvičit. Ale může se i stát, že napácháte víc škody než užitku. Podívejte se na následující špatné taktiky a místo toho udělejte letošní rok tím nejzdravějším.

Cvičit každý den

Na začátku roku jsou fitness centra plná. Hubnutí patří k nejčastějším předsevzetím, takže spousta lidí opráší tenisky a vrhne se na trenažér. Ale není nutné strávit v posilovně většinu týdne. Fyzickou zdatnost je bezpečnější zvyšovat postupně, protože náhlá námaha může vést k bolestem a dokonce i zraněním. Navíc když si dopřejete pravidelný oddych, nebudete mít nutkání se vymlouvat, jako když víte, že “musíte” cvičit každý den.

Vynechat cukry

Všechny sacharidy nejsou stejné a ne všechny jsou nepřáteli diety. Navíc slouží jako důležitý zdroj paliva a jejich vyloučení ze stravy je nezdravé. Pozor na rafinované cukry v bílém pečivu a průmyslově zpracovaných sladkostech, vyhledávejte však ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné výrobky, popř. přírodní sladidla.

Shodit za měsíc 5 kilo

Je dobré dát si nějaký motivující cíl, ale měl by být reálný, jinak hrozí vysoká pravděpodobnost selhání. Místo čísel se zaměřujte na nové zvyky, např. nejíst u televize, nosit si oběd do práce apod.

Držet nízkokalorickou dietu

Mnoho lidí poté, co si o Vánocích dopřávali, po novém roce drasticky sníží přísun kalorií. Taková dieta je však dlouhodobě neudržitelná, zpomaluje metabolismus, způsobuje chuť se přejídat a může vést ke ztrátě svalové hmoty i nebezpečně snížit hladiny cukru v krvi.

Pokud chcete zdravě hubnout, doporučuje se ženám denní příjem 1200-1600 kalorií a mužům 1600-2000. Úplně ideální je vypočítat si to přímo na míru (na internetu najdete kalorické kalkulačky).

Totéž se týká různých populárních diet, na které každodenně narážíte, přitom nejdůležitější je, aby náš jídelníček byl pestrý a vyvážený a obsahoval všechny důležité živiny (tj. i zdravé cukry a tuky).

Zásobit se “dietními” jídly

Možná vám přijde nejjednodušší zahánět hlad potravinami jako jsou energetické tyčinky a proteinové koktejly. Ty však často bývají plné cukru a umělých přísad. Raději se zásobujte přirozeně nízkokalorickým, ale výživným ovocem a zeleninou. S novým rokem můžete vyzkoušet třeba různé exotické druhy, které jste dosud neokusili.

Přihlásit se do nového fitness programu

Trendy cvičební plány jako barre (spojující pilates, tanec, aerobic a balet), indoor cycling nebo různé 90denní apod. výzvy jsou lákavé a slibují skvělé výsledky. Samozřejmě je vhodné vyzkoušet něco nového, ale nejprve se zamyslete, zda je tento typ cvičení pro vás vhodný, bude vás bavit, budete na něj stačit fyzicky apod. Jestliže trpíte zdravotními problémy, poraďte se i s lékařem.

Vrhnout se na posilování

Silový trénink je významnou součástí pravidelného cvičení, zrychluje metabolismus a snižuje krevní tlak. Ale stejně jako u prvního a předchozího bodu také tady platí začít s rozumem (a pokud možno s trenérem). Když neodhadnete svou zátěž nebo se prostě budete přepínat, riskujete nepříjemná zranění. Trenér vám zvolí správnou zátěž, naučí základním bezpečným technikám a popř. doporučí sérii cviků, kterými můžete začít.

Okamžitě přestat se všemi špatnými návyky

Ať už je to závislost na čokoládě, cigaretách nebo kávě, všichni si říkáme, že hned na Nový rok s tím nadobro sekneme. Někomu se to samozřejmě podařit může, ale většinou je tento přístup kontraproduktivní, vede k ještě větším chutím nebo i “absťáku”. Místo toho si sem tam (a postupně stále častěji) dopřejte zdravější alternativu.

Také u ostatních výše zmíněných bodů opět platí začít postupně. První týden či týdny nového roku klidně ještě věnujte plánování a přípravě - jak už bylo řečeno např. popřemýšlejte o vhodném cvičení, poté si rozepište tréninky, tak aby byly zvládnutelné, uklidněte v kuchyni, abyste měli více místa na zásoby nových zdravých potravin apod.

Tak nezačnete nový rok stresem místo dobrých úmyslů a vaše předsevzetí se vám budou hned lépe plnit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)