Menu
Úvod  › 

Jak úspěšně dodržet novoroční předsevzetí

Pokud patříte k lidem, kteří si dávají předsevzetí každý rok, ale nikdy je vlastně nedodrží, přečtěte si následující tipy (a řiďte se jimi!), jak si letos vytvořit zdravé - a realistické - cíle a jak se k nim zdárně dopracovat.

Nevzdávejte to hned

Mnoho lidí si žádná předsevzetí nedává s tím, že je stejně nedodrží. Každý nový rok je však nový začátek - možná bude tentokrát stačit, když na to půjdete jinak.

Buďte realističtí

Uběhnout letos maraton není pro nezkušeného sportovce příliš reálné. Stejně tak přestat se všemi nezdravými návyky hned na Nový rok, to většinou vede k selhání. Soustřeďte se raději na zdravé dosažitelné cíle v určitém časovém rámci. Např. pokud chcete omezit kávu, nahrazujte ji šálky jiné alternativy postupně.

Nedávejte si mnoho předsevzetí naráz

Zvolte nanejvýš tři cíle, které jsou pro vás nejdůležitější: zvládat hněv, méně se stresovat, přestat kouřit, zdravě jíst, pravidelně cvičit, povýšit v práci...a opět - naplánujte si jejich dosažení prakticky.

Dávejte si jen předsevzetí, která můžete sami ovlivnit

Např. říct si, že si do léta najdete novou práci, nezáleží jen na vás, ale i vnějších faktorech, jako ekonomická situace, situace na trhu práce apod. Místo toho si řekněte, že zaktualizujete svůj životopis a do léta jej pošlete do různých firem.

Stejně tak si dávejte jen předsevzetí, která vycházejí z vašeho vlastního přesvědčení, touhy, přání a snů a ne, že vás v tom ovlivňuje nebo dokonce tlačí společnost či blízké osoby. To, co nevychází z vašeho srdce, bývá odsouzeno k nezdaru.

Stanovujte si průběžné cíle

Menší krůčky bývají jednodušší a snáze dosažitelné. Nejprve si řekněte, kde chcete být za 3 - 6 měsíců a až tato doba uplyne, zhodnoťte, jak na tom jste. Dosahování menších cílů je navíc motivací pro ty větší.

Vyhledejte podporu

Podpora přátel a rodiny je skvělým motivátorem. Možná máte i stejná předsevzetí, takže můžete hubnout/pravidelně cvičit/přestat kouřit společně a hned to půjde lépe. Naopak buďte i vy oporou pro své blízké.

Odměňte se

I za splnění dílčího cíle se odměňte a nebojte se sami sebe pochválit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)