Menu
Úvod  › 

Nejužitečnější tipy pracujících matek

Rozhodla jste pracovat při mateřské dovolené? Známe tipy, díky kterým nebude šidit děti, ani práci a dokonce se z toho ani nezblázníte.

V otázce zaměstnávání žen s malými dětmi na tom není Česká republika nijak slavně. V porovnání s ostatními zeměmi EU je u nás dokonce nejméně zaměstnaných matek s dětmi do šesti let věku. Stát se zkrátka snažil ze všech sil podporovat tradiční model rodiny, ve kterém obživu zajišťuje muž a žena se stará o teplo rodinného krbu a výchovu dětí. V posledních letech se sice situace lepší a zaměstnavatelé začínají uznávat, že i matka s malými dětmi může mít jiné intelektuální nároky než zašívání ponožek, ale změna je to jen velmi pozvolná.

Přitom ale výzkumy ukazují, že ženy s malými dětmi jsou téměř dokonalými pracovníky. Jsou motivované, dokáží si lépe rozvrhnout čas a efektivněji využít pracovní dobu. Kromě toho jim práce při mateřské dovoluje zůstat v kontaktu s profesním světem a jejich návrat do pracovního procesu je tak jednodušší. Na druhou stranu zvládnutí domácností, dětí a ještě pracovních povinností není nijak jednoduché. Shromáždili jsme tipy, které vám s prací při dětech pomohou:

1. Stanovte si hranice.

Uvědomte si, co je váš cíl a čeho chcete dosáhnout. Stejně tak byste měla mít jasno v tom, co jste ochotna pro dosažení svého cíle obětovat. Chcete "jen" zůstat v kontaktu se svým profesním oborem, nebo byste ráda vybudovala novou firmu? Kolik času máte k dispozici (máte možnost využít hlídání dětí a chcete ho vůbec využít)? Jste například ochotná pracovat i o víkendech, nebo jsou pro vás soboty a neděle nedotknutelné? Pouze pokud si zvládnete stanovit vlastní hranice, nestane se z vás uštvaná matka, která má výčitky z toho, že se nestíhá pořádně věnovat dětem, ani práci.

2. Přestaňte se vymlouvat.

S oblibou kamarádům nad sklenkou vína tvrdíte, že máte výborný podnikatelský záměr, který byste s chutí uskutečnila, jen kdybyste nebyla "uvázaná" v domácnosti s dětmi? Přestaňte se vymlouvat a snít o tom, co by bylo, kdyby... Nemáte peníze na to, abyste si pronajala samostatnou kancelář? Nedokážete se doma soustředit na práci, protože vám na noze neustále visí minimálně jedno dítě? Využijte služeb některého z projektů nabízejících služby matkám, které chtějí pracovat. Například projekt Baby Office nabízí matkám sdílenou kancelář, v níž mohou pracovat, zatímco si jejich děti hrají v miniškolce. Pro to, abyste spustila svůj vysněný pracovní projekt vám stačí skutečně jen odvaha, odhodlání a chuť.

3. Uvažujte strategicky.

Není to vlastně nic jiného, než jste zvyklá dělat každý den, kdy vyzvedáváte cestou ze školky manželův oblek v čistírně, vezmete to přes zubaře a ještě stihnete v pekárně na rohu koupit čerstvé pečivo na zítřejší snídani. Největším nepřítelem pracujících matek je čas. Na druhou stranu však proti němu máte mocnou zbraň, která je vlastní každé matce, a tou je koordinace a plánování. Snažte se rozplánovat svůj týden tak, abyste sdružila co nejvíc podobných aktivit a ušetřila tak čas. Plánujte tak, abyste využila každou minutu z času, který máte vyčleněný na práci.

4. Nebuďte perfekcionistka.

Ačkoli nikdo nepochybuje o vašich kvalitách, smiřte se s faktem, že dokonalá žena neexistuje, a proto je zbytečné snažit se jí přiblížit. Nemusíte zvládnout všechno a vůbec nic se nestane, když poněkud snížíte standard. Šťastné dětství stojí na umytých oknech a rodinná spokojenost nemá nic společného s nedělními obědy o čtyřech chodech. Buďte k sobě shovívavá a nechtějte být perfektní ve všech ohledech.

5. Rozdělte úkoly.

Zůstala jste v zajetí stereotypu našich matek a babiček, podle kterého správná hospodyňka zvládá všechno sama a ještě se tváří, že jí nabídka pomoci téměř uráží? Je nejvyšší čas to změnit. Skutečně chcete svým dětem předat výchovné poselství, podle kterého matka dře do roztrhání těla a zbytek rodiny ji z pohovky pozoruje? Vašemu partnerovi i dětem rozhodně neuškodí, když se zapojí do chodu domácnosti. Bez výčitek svědomí proto rozdělte úkoly. Kromě toho, že získáte víc času pro sebe, naučíte zbytek rodiny ceně domácích prací, kterých si najednou začnou mnohem víc vážit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 kroků pro život na volné noze
Děti a domácí práce: Jak je zapojit
5 způsobů, jak vydělat na svých koníčcích
Věci, které v životopisu nikdy neuvádějte
10 signálů, že je čas dát výpověď
Jak dokonale zkazit pracovní pohovor