Menu
Úvod  › 

Nejinteligentnější zvířata světa

Zdá se vám, že se pouze krmí a rozmnožují? Omyl. Představujeme vám nejinteligentnější zvířata planety.

Olihně

Olihně jsou považovány za nejinteligentnější bezobratlé živočichy na světě. Jejich mozková struktura je diametrálně odlišná od mozků ostatních bezobratlých a v jistém směru je podobná lidskému mozku. Stejně jako lidé jsou olihně velmi zvídavé a neustále zkoumají své kolí. Mají velkou schopnost učit se novým schopnostem a dokáží se naučit používat jednoduché nástroje.

Pavouci

Navzdory své velikosti mají pavouci naprosto nečekané schopnosti. Například u jedinců druhu Portia byly prokázány výjimečné schopnosti učení.

Mravenci

Ačkoli jsou velmi malí, mají nečekanou schopnost čelit kalamitám a katastrofám, které jsou pro většinu ostatních živočišných druhů osudné. Mravenci se dokáží kooordinovat i v obrovských skupinách a spolupracovat při stavění hnízda, nebo shánění potravy. Umí se výborně přizpůsobit prakticky jakémukoli prostředí.

Paviáni

Paviáni mají kognitivní schopnosti velmi podobné šimpanzům a orangutanům. Způsobem svého chování jsou podobní lidem. Na rozdíl od ostatních zvířat ale výzkumy potvrdily, že paviáni jsou schopni rozpoznat předem stresové situace a vyhnout se jim, nebo se s nimi efektivně vyrovnat. Vytvářejí mimořádně komplexní sociální systémy, dokáží uvažovat kriticky.

Mořští lvi

Pokusy s mořskými lvy ukázaly, že tato zvířata jsou schopná i poměrně složitých logických úvah. Dokáží například správně vyřešit příklad a=b a b=c, tudíž a=c.

Orangutani

Stejně jako šimpanzi, vykazují i orangutani chování velmi podobné lidem. Mají naprosto výjimečnou schopnost učení se novým, často i složitým, novým schopnostem, jako je například řezání dřeba, či používání kladiva. Mají velkou prostorovou představivost a dokáží se svému prostředí skvěle přizpůsobit.

Holubi

Není náhodou, že právě holubi byli vybráni, aby doručovali postovní zásilky. Lidé už dávno zjistili, že holubi mají naprosto mimořádný orientační smysl a obrovskou paměť na lidi a místa.

Vrány

Spolu s holuby patří vrány k nejinteligentnějším ptákům na světě. Mají schopnost řešit komplikované problémy a skvěle se adaptovat na každou situaci.

Ovce

Možná vás to překvapí, ale ovce mají fenomenální paměť. Například jsou schopny rozpoznat jednoho člena svého stáda mezi stovkami cizích ovcí. Kromě toho projevují širokou škálu emocí.

Krysy

Jedním z nejpodceňovanějších zvířat, která jsou skutečně inteligentní, jsou krysy. I když většině lidí nejsou příliš sympatické, mají výbornou dlouhodobou paměť a umí se skvěle adaptovat na měnící se situace.

Velryby

Velryby mají celý systém zvuků, kterými se mezi sebou dorozumívají, dokáží své aktivity koordinovat ve skupině velmi efektivním způsobem. Mají také úžasnou schopnost řešení problémů.

Delfíni

Delfíni mají jeden z největších mozků v živočišné říši. Mají úžasné komunikační schopnosti a dokonce dokáží sami sebe poznat v zrcadle.

Prasata

Výzkumy ukázaly, že vepř ve středním věku je inteligentní jako průměrné tříleté dítě. Dokáží se skvěle adaptovat na nové podmínky a učit s enovým schopnostem.

Šimpanzi

Šimpanzi jsou ze všech zvířat nejvíc podobní lidem. Dokáží manipulovat svým okolím, používat nástroje a řešit problémy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Znáte zvířata?
Test: Orientujete se v latinských názvech zvířat?
Nejbizarnější obranné strategie zvířat
Proč se vám vyplatí pořídit dítěti zvíře
Test: Fascinující chování zvířat
Nejnebezpečnější zvířata světa