Menu
Úvod  › 

Nejbizarnější obranné strategie zvířat

Žába, která si láme vlastní nohy, brouk vystřikující na nepřítele vroucí tekutinu, či explodující mravenci. Představujeme vám nejbizarnější obranné strategie v živočišné lžíci.

Explodující mravenci

Pokud je kolonie malajských mravenců (Camponotus cylindricus) napadena nepřítelem, jeden z mravenců se obětuje v zájmu kolonie. Vrhne se na nepřítele, exploduje a zaplaví jej lepkavou látkou. Útočník má tak brzo zcela jiné starosti než pokračovat v ohrožování mravenčí kolonie. Nádržky s lepkavou tekutinou zabírají valnou část mravenčího těla a v boji s nepřítelem praskne břišní stěna mravence.

Vnitřnosti sumýšů

Pokud si někdo troufne napadnout sumýše, musí čelit jeho netradiční obraně. Tento nenápadný živočich na něj vyvrhne část svých vnitřností, které mohou útočníka vážně poranit či dokonce zabít, protože obsahují dráždivé látky způsobující alergické reakce. Sumýšovi však orgány rychle dorůstají a jejich vyvržení pro něj nepředstavuje žádné výraznější ohrožení.

Žába s drápy

Zní to trochu jako hororová historka, ale v živočišné říši jde o skutečnosti. Žába z rovníkové Afriky, vlasatice třásnitá (Trichobatrachus robustus) si sama láme kosti, čímž podněcuje růst kostěných výrůstků připomínající drápy. Ty potom uplatňuje při boji s nepřítelem.

Bombardující brouk

Kdybyste byli živočichem, který útočí na brouka prskavce, asi byste se nestačili divit. Tento nenápadný brouk, který nedorůstá ani do délky dvou centimetrů, totiž dokáže v nebezpečí smíchat hydrochinon s peroxidem vodíku, přidá enzymy a výsledkem je vroucí tekutina, kterou vystříkne na útočníka.

Krvácející ještěr

Ropušník kalifornský se nejvíce vyskytuje na jihozápadě Spojených států a jako svou obranu si osvojil skutečně zvláštní dovednost. V nebezpečí dokáže vyvinou takový tlak na své oční tepny, že z koutku očí vystřikuje krev. Zastrašuje tak nepřítele.

Smrdutý skunk

Skunk by byl docela příjemným mazlíčkem, nebýt jeho zavrhované charakteristiky, kterou je intenzivní zápach. Pachové žlázy má umístěné vedle řitního otvoru a pokud se ocitne v nebezpečí a otočí se k útočníkovi zády, měli byste vzít nohy na ramena. Nechutně páchnoucí tekutinu je totiž skunk schopen vystříknout až na vzdálenost tří a půl metrů a jen málokdy mine oči vetřelce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Jaké zvíře byste byli?
Test: Znáte zvířata?
Test: Orientujete se v latinských názvech zvířat?
6 zdravotních důvodů, proč si pořídit psa