Menu
Úvod  › 

Nejčastější úraz mužů: Natržený meniskus

Vrhli jste se do sportování a výsledkem je oteklé, bolavé koleno, se kterým nemůžete pohnout. Pravděpodobně jste si způsobili nejčastější mužské zranění, natržený meniskus.

Nejčastějším zraněním kolene, se kterým se lékaři setkávají, je natržený meniskus. Jde o zranění, ke kterému dochází nejčastěji při sportu, ale které se může objevit i při méně intenzivní činnosti jako například důsledek stárnutí a zeslabení chrupavky. Přinášíme vám odpovědi na všechny otázky, které vás v souvislosti se zraněním kolen mohou napadnout:

Jaké je nejčastější zranění kolene?

Suverénně nejběžnějším zraněním kolene, se kterým se lékaři u mužů setkávají, je natržení menisku. Meniskus je malý útvar tvořený vazivovou chrupavkou uvnitř kolenního kloubu, kterému zajišťuje stabilitu a odpružení.

Jak k jeho zranění obvykle dojde?

Většina natržení menisku se stane při aktivitách, při nichž dochází ke skákání, ohýbání nebo kroucení kolene. Někdy se meniskus natrhne společně s dalšími šlachami.

Jak toto zranění poznáte?

Většina postižených cítí intenzivní bolest v kolenu, obvykle doprovázenou otokem. U některých lidí se objeví neschopnost koleno ohnout.

Co byste měli při takovém zranění dělat?

Pokud máte podezření na zranění menisku, je potřeba dodržovat klidový režim, ledovat koleno a stáhnout jej. Někdy zůstane tkáň menisku jakoby uvězněná v kloubu, blokuje jeho pohyb, člověk není schopný koleno narovnat, nebo naopak ohnout. V takovém případě mluvíme o uzamčeném kolenu. Rozhodně byste se měli vyhnout jakýmkoli aktivitám a v co nejbližší době navštivte lékaře.

K jakému lékaři jít?

Pomůže vám jakýkoli ortoped.

Jak se toto zranění léčí?

Většina úrazů menisku se léčí artroskopickou operací. Během ní operatér udělá do kolene malé otvory, kterými zákrok provádí. Většina zranění vyžaduje odstranění části menisku. V některých případech lze okraje roztrženého menisku sešít. Obvykle se operace provádí v celkové anestézii.

Jak dlouho trvá zotavení?

Jednoduchá resekce vyžaduje jen přibližně dva dny chůze o berlích. Celkové zotavení, včetně schopnosti sportovních aktivit, bude trvat přibližně čtyři až šest týdnů. Regenerace sešitého menisku trvá čtyři až šest měsíců.

Jaké jsou dlouhodobé zdravotní problémy spojené s tímto zraněním?

Odstraněním menisku se kolenní kloub stává zranitelnějším a náchylnějším k artróze. Sešitý meniskus je v tomto směru lepší, ale rozhodně neposkytuje kolenu plnou ochranu před opotřebením.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zranění penisu: Co vás může potkat?
Co se vám může stát při sportu