Menu
Úvod  › 

Nedostatečné zvlhčení: Když sex bolí

Bolestivost, nepříjemné prožitky a frustrace. Nedostatečná vaginální lubrikace je častějším problémem, než si myslíte. Nenechte si znechutit sex a zatočte jednou provždy s nedostatečným zvlhčením.

"Se svým přítelem jsme spolu už téměř rok a skvěle si rozumíme ve všech oblastech - kromě sexu. Líbí se mi, vzrušuje mě, ale když má dojít k sexu, jsem úplně suchá a oběma je nám to nepříjemné a bolí to," říká šestadvacetiletá Lenka. "Nejsem nijak nezkušená a nikdy předtím jsem podobný problém neměla. Už začínám přemýšlet o tom, jestli netrpím nějakou hormonální poruchou, nebo co vy se mnou mohlo být špatně."

Nedostatečné vaginální zvlhčení při sexu je problémem, který se týká milionů žen na celém světě. Je jedno, kolik je vám let, kolik za sebou máte zkušeností, nebo jak moc se vám váš partner líbí. Podle lékařských statistik trpí nedostatečnou vaginální lubrikací téměř polovina žen mezi čtyřiceti a šedesátí lety. V této věkové skupině je nedostatečné vaginální zvlhčení způsobeno především hormonálními změnami spojenými s menopauzou. Nicméně zkušenost s touto nepříjemnou komplikací má i celá řada žen ve výrazně mladším věku. Nedostatečné vaginální zvlhčení popsalo devadesát procent žen jako středně obtěžující a polovina žen uvádí, že čas od času je to pro ně velmi nepříjemná komplikace.

Ačkoli se vám nedostatečná vaginální lubrikace může jevit jako v podstatě kosmetický problém, jeho intenzita se může různit od pocitu nepohodlí až po chronickou bolest.

Proč k tomu dochází?

Pokud je nedostatečné vaginální zvlhčení způsobeno menopauzou, jde o důsledek ztenčování a snižování elasticity vaginální stěn. Navíc klesá hladina estrogenu, čímž dochází k "vysychání" sliznic. V mladším věku jsou častou příčinou nedostatečného zvlhčení psychické zábrany a stres.

Důsledkem nedostatečné lubrikace je nepříjemné až bolestivé tření penisu o vaginální sliznici, což vede k jejímu otékání a vzniku mikroskopických oděrek. Pro ženu je potom sexuální prožitek značně nepříjemný a bolestivý, což vede k obavám před dalším sexem. Stres a strach přispívají k psychickému napětí, kdy žena předem předpokládá, že bude sex opět bolestivý, a v důsledku toho se nedostatečné zvlhčení zintenzivňuje.

Tato nepříjemná komplikace postihuje především ženy před, nebo v průběhu menopauzy. Potýkají se s ním také ženy těsně po porodu, nebo kojící matky. Je nepříjemným důsledkem užívání antikoncepce s nízkým obsahem hormonů a často také postihuje ženy na chemoterapii.

Co s tím?

Nejjednodušší léčbou je lubrikační gel, který nejen dodá vagíně vlhkost, ale pomůže rychlejšímu hojení mikroskopických trhlinek ve vaginální sliznici. Pomůže vám také, pokud si před ložnicovými hrátkami dopřejete teplou koupel, která uvolní vaše svaly a napomůže psychické pohodě. Pokud i přesto nedojde ke zlepšení situace, svěřte se se svými problémy gynekologovi, který vám může předepsat estrogenovým krém či tablety.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Velikost vagíny: Moc malá, nebo velká?
Většina žen orgasmus nikdy nezažije
Test: Jaké je vaše vagina IQ?
Proč vás sex bolí? Možné příčiny a léčba
Intimní hygiena, aneb jak pečovat o svůj klín
6 věcí, které byste rozhodně měli vědět o vagíně