Menu
Úvod  › 

Jak ušetřit čas: 10 tipů pro zaměstnané matky

Za celý den se nezastavíte ani na pět minut a stejně před sebou pořád valíte nesplněné úkoly a resty? Vyzkoušejte některý z osvědčených tipů, jak ušetřit čas pro sebe, i když máte děti.

Pamatujete si ještě na to, jaké to bylo, když jste měla občas volný čas sama pro sebe? Samozřejmě jste si tento luxus mohla dopřávat pouze v době, kdy jste ještě nebyla upracovanou a vytíženou matkou. Na druhou stranu se ho nemusíte nutně zříkat, stačí si vyšetřit trochu času, v němž se budete moci věnovat jen sama sobě. Inspirujte se následujícími tipy, díky kterým získáte drahocenný volný čas i s dětmi za zády:

1. Rozdělujte

Pokud na vašich bedrech leží veškeré domácí práce a starost o rodinu, těžko můžete očekávat, že budete odpočatá a neustále příjemně naladěná. Snažte se povinnosti vztahující se k chodu domácnosti rozdělit mezi všechny členy rodiny a zapojit každého. Není jediný důvod, proč byste měla denně plnit a vyndavat myčku, když to samé bez problémů zvládne váš desetiletý potomek. Proč by se váš patnáctiletý syn nemohl naučit vařit několik základních jídel a občas vás nezastoupit při přípravě večeře? A už úplně malé děti velmi rychle pochopí, že si po sobě musí uklízet hračky. Denně tak ušetříte několik desítek minut a navíc si členové rodiny budou vaší práce mnohem víc vážit.

2. Zkroťte ranní stres

Předejděte zběsilému rannímu pobíhání a shonu tím, že si přípravy odbudete už večer. Můžete nakrájet ovoce a zeleninu, připravit pomazánku, nebo jakoukoli jinou snídaňovou pochutinu. Dejte dětem možnost, aby si na svačinu vybraly samy něco z toho, co máte v ledničce. Předejdete tak ranním scénám a nedojedeným svačinám. To samé platí i pro oblečení, které si dítě chce vzít druhý den na sebe. Zkontrolujte, jestli jeho volba odpovídá počasí, zda je oblečení čisté a vyžehlené. Nebudete tak muset ráno absolvovat dohadování s dospívající dcerou, zda je ochotná vyrazit do školy právě v tomto triku.

3. Provětrejte skříň

Vyhoďte bez milosti staré šampony, pleťové krémy, zlomené tužky na obočí a vyschlé řasenky. Ve vašem kosmetickém kufříku a koupelnové skříňce mají místo pouze ty produkty, které pravidelně používáte. Pokud si uděláte ve svých věcech pořádek, ušetříte denně několik minut. To samé pravidlo platí i o vaší šatní skříni. Zbavte se okamžitě oblečení, které jste neměla víc než rok na sobě. Přestaňte si nalhávat, že do té sukně určitě ještě zhubněte a odkažte ji štíhlejší kamarádce. Získáte tak nejen čas navíc při ranním oblékání, ale i přepych volného místa.

4. Neutopte se v úkolech

Soustřeďte se pouze na jeden úkol, kterému se budete v daném okamžiku věnovat. Budete mnohem rychlejší a dosáhnete lepších výsledků, než když budete přerušovat svou koncentraci a odbíhat k dalším úkolům. Práce na mnoha frontách vám nepřinese nic užitečného, jen budete tříštit svou pozornost a všechno vám bude trvat mnohem déle.

5. Rozdělení barev

Hromada mokrých ručníků v koupelně? Špinavé ponožky odhozené na podlaze? A samozřejmě nikdo, kdo by za to nesl zodpovědnost. Přidělte každému dítěti jednu barvu a do té laďte všechny věci, které jsou předmětem sporů. Až příště zase najdete mokrou osušku zmuchlanou pod umyvadlem, bude vám předem jasné, kdo za to nese zodpovědnost a vaše děti se velmi rychle naučí uklízet po sobě.

6. Šetřete čas při vaření

Stačí jen trochu plánovat a vařit tak, abyste ušetřila čas. Když už připravujete večeři, uvařte dvojnásobnou porci a zbytek zmrazte. Až ji za dva týdny vytáhnete a rozmrazíte, nikdo nepozná, že jste její přípravou strávila pět minut.

7. Naučte se odmítat

Příliš mnoho žen se domnívá, že čím více svým dětem a lidem v okolí vyhoví, tím lepší jsou. Čím dřív se naučíte odmítat bez toho, abyste sama sebe omlouvala, ospravedlňovala a vysvětlovala, tím více času si ušetříte pro sebe a pro svou rodinu.

8. Pořiďte si diář

Diář rozhodně není vyhrazen pouze pro přepracované kariéristky a pomůže vám naplánovat si efektivně čas. Zaznamenávejte si všechno, co musíte další dny vyřídit, kam musíte zajít, co koupit a podobně. Odškrtávejte si úkoly, které už jste splnila. Kromě motivace tak zvednete i množství svého volného času.

9. Rozdělte si úklid

Pokud čekáte s uklízením až na víkend, nakupí se vám za celý týden spousta restů a práce. Generální úklid za celý týden vás potom dokonale vyčerpá. Navíc se budete celý týden stresovat představou, že dorazí nečekaná návštěva a nebude si mít kvůli nepořádku kam sednout. Pokud ale každý den uklidíte jednu místnost (samozřejmě za pomoci své rodiny), budete mít neustále průběžně uklizeno a navíc s úklidem neztratíte tolik času.

10. Používejte technologie

Moderní technologie vám mohou ušetřit spoustu času. Nebojte se nakupovat po internetu, komunikujte po mailu. Ušetřit tak můžete týdně několik cenných hodin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
4 nebezpečné ženy v jeho životě
Pracující matky: Jak skloubit práci a rodinu
Fitness tipy pro nestíhající matky
6 tipů pro lepší komunikaci s dětmi