Menu
Úvod  ›   › 

Na podání ruky závisí vaše kariéra

Připadá vám potřesení a stisk ruky jako nepodstatná věc? Omyl. Potřesení rukou může zachránit i zničit dojem, který zanecháte po pohovoru. Naučte se správně podávat ruku.

Rukou si nejspíš potřesete na uvítanou i rozloučenou s lidmi, kteří budou vést váš přijímací pohovor. Závisí tak na něm první i poslední dojem, který v nich zanecháte. Pokud o dané místo stojíte, měl by být přirozeně co nejpozitivnější. I když mnozí lidé potřesení rukou podceňují, podle psychologů jde o jeden z nejdůležitějších faktorů, podle kterého hodnotíme ostatní.

Jste si jistí, že umíte podat ruku správně? Zanechává váš stisk ruky dojem, že jste nervózní, nejistí, nesebevědomí, nebo naopak příliš agresivní a expanzivní? Následující typologie představuje největší zlozvyky při podávání ruky:

Leklá ryba: Velmi oblíbený styl podávání ruky. Je ochablý, slabý, jakoby bez vůle, snadno z druhé ruky vyklouzne.

Svěrák: Silné sevření, při kterém praskají kosti a pomačkané klouby si druhá strana masíruje ještě desítky minut poté.

Pařát: Při stisku se používají jen prsty, stylem připomíná pařát.

Vodní pumpa: Energické potřásání ruku nahoru a dolů připomíná zuřivé pumpování.

Fobie z bacilů: Rychlé, prakticky nepostřehnutelné podání ruky, které působí dojmem, že má druhá strana nakažlivou nemoc, kterou skutečně nechcete chytit.

Pozitivní potřesení ruky

Po správném podání ruky by v druhé straně měl zůstat dojem, že jednala se sebevědomým, inteligentním člověkem s dobrými sociálními dovednostmi, který může případně vést ostatní. Vyplatí se vám proto své podávání rukou vybrousit.

K potřesení rukou dochází obvykle ve stojí, v pozici tváří v tváří. Pravidla slušného chování dovolují potřesení rukou vsedě pouze v případě, že sedí oba dva účastníci. Nicméně povstáním projevujete druhé straně svůj respekt. Pokud sedíte a někdo vám chce potřást rukou, měli byste vstát. Jestliže sedí druhá osoba, měli byste se po potřesení rukou posadit teprve, až vás k tomu vyzve.

Základní pravidla potřesení rukou:

- Přistupte před druhého člověka.

- Podívejte se mu do očí a podání rukou by měl doprovázet lehký úsměv. V žádném případě se však nedívejte na svou ruku, je to považováno za projev nevychovanosti (neodpustitelné je to zejména, pokud podáváte ruku ženě, váš pohled směřující dolů může být vykládán například jako prohlížení obsahu dekoltu.

- Dlaň ruky by měla být v kontaktu s dlaní druhé osoby a prsty jemně stiskněte. Nežádoucí je silný stisk, stejně jako absence stisku.

- Potřeste třikrát až čtyřikrát.

- Rozpojení rukou by mělo být opět doprovázeno krátkým úsměvem.

Ujistěte se, že...

- Ruce jsou čisté a suché.

- Ruce nejsou hrubé (krém na ruce není jen výsadou žen).

- Nehty jsou patřičně ostříhané a čisté.

- Nemáte velké, nápadné prsteny.

- Nepáchne vám z úst a nemáte žvýkačku.

- Nemáte na zubech usazené zbytky jídla.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší chyby, které děláte při pohovoru
Jak se obléknout na přijímací pohovor
Otázky, které určitě zazní u přijímacího pohovoru