Menu
Úvod  › 

Muži nedokáží kontrolovat své vzrušení

Čím více se budete snažit vědomě potlačit své sexuální vzrušení, tím větší erekci si přivodíte. Dokazuje to nová studie o vzrušivosti mužů.

Věříte, že se sex stavem mysli? Nová studie provedená na University of British Columbia dokazuje, že pokud jsou muži schopni do určité míry kontrolovat své tělesné i duševní sexuální vzrušení, jsou schopni také kontrolovat ostatní emoce. Závěry studie zveřejnil magazín Live Science.

"Předpokládáme, že pokud dokáže člověk dobře regulovat jeden typ emocionální reakce, dokáže stejně dobře regulovat i ty ostatní," říká Jason Winters, vedoucí výzkumu. "Je to přitom poprvé, co se podobná skutečnost opravdu dokázala." Vědci respondentům studie promítli šestnáct náhodně vybraných videoklipů. Osm z nich bylo erotických a osm mělo zábavný charakter. Účastníci měli jen sledovat videoklipy a co nejvíc kontrolovat své rekce, přitom však citlivé přístroje měřily jejich erekci a tím i míru vzrušení.

Vědci chtěli vědět, zda muži dokáží kontrolovat své sexuální vzrušení. "Jsem forenzní psycholog a podle původního plánu se měla studie uskutečnit mezi sexuálními delikventy," uvedl Winters. "Nicméně nejprve jsme potřebovali zjistit, do jaké míry jsou své sexuální touhy a vzrušení schopni ovládat normální muži."

Zjistilo se, že muži jsou průměrně schopni ovládat své tělesné vzrušení přibližně o jednu čtvrtinu. Pokud se o to vědomě snaží, je tedy stupeň jejich erekce menší průměrně o pětadvacet procent. "Tyto závěry odpovídají výsledkům, ke kterým dospěly předchozí studie na toto téma, které udávaly hodnoty mezi šestadvaceti a osmatřiceti procenty."

Míra schopnosti regulovat sexuální vzrušení není přitom závislá na věku, sexuálních zkušenostech, nebo frekvencí sexuálních styků. Jasná souvislost se však ukázala mezi vzrušivostí a náruživostí. Muži, kteří jsou snadno vzrušitelní, celkem očekávatelně, své vzrušení kontrolovali mnohem hůře. Sexuálně utlumení muži potom svou erekci kontrolovali bez větších problémů.

Kromě toho ale studie zjistila, že muži, kteří byli schopni kontrolovat své sexuální vzrušení, snadno potlačili i další emoce a nechávaly je chladnými i komické videoklipy. "Nejpřekvapivějším zjištěním však byla skutečnost, že muži byli mnohem víc sexuálně vzrušení právě v okamžicích, kdy se své vzrušení pokoušeli kontrolovat," říká Winters. "Jinými slovy, vzrušení bylo mnohem větší u těch respondentů, kteří dostali za úkol kontrolovat svou erekci, než u těch, kteří tvořili kontrolní skupinu a pouze sledovali videoklipy bez toho, aby se snažili své vzrušení kontrolovat. Je to podobné, jako když někoho požádáte, aby následující půlhodinu ani jednou nepomyslel na bílého slona. I když ho do této chvíle nenapadlo přemýšlet o tom, že nějaký bílý slon existuje, následující půlhodinu jej nebude moci dostat z hlavy."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Váš penis: Jak s vámi bude stárnout
Velikost penisu: Co je normální?
Tajné obavy: Čeho se muži nejvíc bojí
Průvodce po ženských erotogenních zónách