Menu
Úvod  › 

Už tam budeme?, aneb nejotravnější dětské věty

Já se nudím. A proč? Už tam budeme. Ale ty jsi říkal... Psychologové sestavili seznam dětských vět, které nejvíc vytáčejí rodiče. Jsou mezi nimi i ty vaše?

Deník The Telegraph zveřejnil výsledky výzkumu, který provedli psychologové mezi třemi tisíci rodin. Pátrali v něm po dětských větách, které dokáží jejich rodiče spolehlivě vytočit. I když nikdo nepochybuje o tom, že děti jsou v podstatě sladké a roztomilé, nekonečné otázky a poznámky dokáží jejich rodičům občas pocuchat nervy. Sedm z deseti dotázaných rodičů uvedlo, že je dovádí k nepříčetnosti schopnost dětí opakovat jednu otázku nebo větu několik minut.

Polovinu rodičů spolehlivě vytočí donekonečna opakovaná věta: "Nudím se." (případně její varianta: "Co mám dělat?"). Sedmatřicet procent rodičů považuje za nejotravnější otázku: "A proč?" Děti ji navíc dokáží patřičně vygradovat a opakovat ji neustále dokola i v případě, že už na ní dostaly jednou odpověď. Na třetím místě se umístila otázka: "Kdy už tam budeme?" Zejména pokud ji dítě opakuje v dopravní zácpě, získává na mimořádné účinnosti.

Třetinu rodičů dokáže "dostat" dětské prohlášení: "To není spravedlivé," které následuje zpravidla po jakémkoli zákazu, rozkazu, nebo rodičovském rozhodnutí. Přibližně stejný počet rodičů rozčiluje věta: "A fakt musím?", kterou dítě pronáší obvykle nejčastěji poté, co mu rodiče uloží vykonání nějaké práce nebo povinnosti.

Šesté místo potom patří oblíbené dětské lži: "To jsem nebyl já." Děti se jejím prostřednictvím snaží zbavit zodpovědnosti za zničení, nebo rozbití něčeho, případně za ublížení někomu jinému. Každého pátého rodiče rozčiluje žalování typu: "On/a mě bouchl/a."

Seznam nejotravnějších dětských vět:

1. Nudím se.

2. Proč?

3. Už tam budeme?

4. To není spravedlivé.

5. Fakt musím?

6. To jsem nebyl já.

7. Můžu...?

8. Já sám.

9. Nenávidím tě.

10. On/a mě bouchl/a.

11. Ne, nechci jít spát.

12. Co?

13. Já to chci!

14. Nech mě!

15. Ale ty jsi říkal/a...

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 tipů pro lepší komunikaci s dětmi
Jak vysvětlit dětem rozvod
Jak naučit děti plavat
Dětem do dvou let televizi nepouštějte!