Menu
Úvod  › 

Jednoduché tipy proti chřipce a nachlazení

Nechcete tuto zimu skončit v posteli s horečkou a bolestí krku? Předcházet klasickým zimním nemocem lze s použitím několika jednoduchých triků.

Horečka, bolest svalů, únava, bolest krku, rýma a kašel. Zima je tradičně obdobím, kdy nastupuje chřipková epidemie a řada lidí musí ulehnout do postele. Nechcete se letos zařadit mezi ně a obstát se ctí? Řiďte se následujícími pravidly, která doporučují odborníci:

- Zapomeňte na ruku před ústy při kašli. Tak se totiž bacily dostanou na vaši dlaň a až příště otevřete dveře, sáhnete na klávesnici, nebo na stůl, budete své onemocnění šířit dál. Kašlejte zásadně jen do kapesníku, rukávu, nebo šály, aby se bacily dál nešířili.

- Nezapomínejte si pravidelně mýt ruce. I když se vám to může zdát jako samozřejmost nebo trivialita, mytí rukou je jednou z nejúčinnějších prevencí proti chřipce a nachlazení. Zejména si nezapomínejte umýt ruce před jídlem, nebo poté, co se vysmrkáte.

- V průběhu chřipkové epidemie zapomeňte na přátelské polibky a pokud už se musíte líbat na potkání, spokojte se s letmým dotekem tváří.

- Nikdy nejezte rukama, ale používejte při jídle zásadně lžíci nebo příbor. Ačkoli se vám i toto doporučení může jevit jako trivialita, vzpomeňte si na něj zejména v období firemních večírků, kterým vévodí velké švédské stoly. Uvědomte si, kolik lidí na jídlo (třeba i jen pečivo) sahá prsty a kolik bacilů na nich ulpí. Snažte se proto důsledně jíst pouze za pomocí příboru a na jídlo nikdy nesahat.

- Snažte se vyvarovat typického mejdanového chování s kolující lahví nebo s nabídnutou sklenkou někoho jiného. Ze svého pití pijte jen vy sami a s nikým se o něj nedělte. Právě to je totiž ta nejlepší příležitost k předávání bacilů.

- Zásadně nepoužívejte látkové ručníky ani kapesníky a vsaďte výhradně na jednorázové nebo případně sušáky rukou.

- Noste si s sebou kapesní dezinfekci na ruce, kterou budete moci aplikovat po použití bankomatu, poté co sáhnete na madlo nákupního vozíku a podobně. Připadá vám to přehnané? A věděli jste, že například, že právě na madle nákupního vozíku se nachází osmkrát víc mikrobů než ve vaší záchodové míse?

- Místo potřásání rukama zvolte raději poplácání po zádech, nebo jiný chlapský způsob pozdravu. Právě podávání rukou je velmi vděčným způsobem šíření mikrobů.

- Dopřejte si dostatek spánku, aby mohl váš imunitní systém správně fungovat.

- Jakmile na sobě pocítíte první příznaky chřipky nebo nachlazení, zůstaňte několik dní v posteli. Přecházení onemocnění je velmi nebezpečné a může se vám vymstít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 překvapivých míst, kde najdete bacily
8 důvodů, proč pořád kašlete
10 věcí, které vás zachrání před chřipkou a nachlazením
Test: Máte chřipku, nebo nachlazení?
Mýty o zdraví, které vám mohou ublížit