Menu
Úvod  › 

Jak v zimě nepřibrat ani kilo

Zima je z hlediska tloustnutí vždy krizovým obdobím. Méně se hýbete, více jíte a obvod vašeho pasu se zvětšuje. Jak to udělat, abyste tuto zimu nepřibrali ani deko?

V létě dokáže většina lidí hubnout prakticky na počkání, protože máte mnohem víc energie na sportování, k pohybu jsou lepší podmínky (teplo i delší dny) a navíc v letních vedrech máte mnohem menší chuť k jídlu. Oproti tomu zimní depresi má spousta lidí tendenci léčit čokoládou nebo přejídáním, ke sportování se nutí mnohem hůře, ale o co horší přístup má v zimě k pohybu, o to lehčí přístup má k nejrůznějším kalorickým bombám. Vzpomeňte si jen vánoční hostiny, bufety na mejdanech a občerstvení na společenských návštěvách, které v průběhu zimy absolvujete. Jak to tedy zařídit, abyste si nemuseli na jaře kupovat o dvě čísla větší oblečení?

1. Ztlumte světla

Večeříte v plně osvětlené jídelně? Chyba. Podle nové studie z Cornell University sníte mnohem méně jídla a budete se dříve cítit sytí, pokud budete jíst při tlumeném světle, nebo například při svíčkách. Autoři výzkumu zjistili, že lidé, kteří jedí při tlumeném světle zkonzumují v průměru o 175 kalorií méně než ti, kteří konzumují jídlo při jasném a ostrém světle. Kromě toho si jedlíci při tlumeném světle nakládají na talíř o dvacet procent menší porce. Vědci zatím nemají úplně jasno, proč tomu tak je, nicméně večeře při svíčkách má svoje nepopiratelné kouzlo a za menší obvod pasu zcela jistě stojí.

2. Zapomeňte na koktejly

Není náhoda, že nejvíc přiberete přes zimu, která je obdobím nejrůznějších párty, mejdanů, plesů a dalších podobných akcí, kde teče alkohol proudem. Že je alkohol kalorickou bombou, je asi jasné každému, ale pokud patříte mezi milovníky alkoholových koktejlů, můžete se vsadit, že svému štíhlému pasu zamáváte brzo na rozloučenou. Britští vědci spočítali, že pokud pijete celý večer alkoholické koktejly, zkonzumujete v průměru o šedesát procent kalorií více, než když pijete čistý alkohol.

3. Vyspěte se

Nestíháte se kvůli mejdanům vyspat? Potom se nemůžete divit, že stále tloustnete. Pokud se totiž dostatečně nevyspíte, budete se cítit mnohem hladovější. Studie provedená na Mayo Clinic zjistila, že lidé, kteří spí méně než šest a půl hodiny denně, zkonzumují o pět set kalorií více než lidé, kteří spí delší dobu. Jestliže nemáte dostatečné množství spánku, o to víc kilogramů se na vás nabalí.

4. Nic si nezakazujte

Zima je plná lákadel, ale pokud půjdete na společenskou akci s tím, co všechno nesmíte ani ochutnat, váš mozek to bude vnímat jako trest. Následkem toho budete muset mnohem víc bojovat sami se sebou, abyste odolali. Raději odcházejte na akci s tím, že můžete ochutnat cokoli, musíte jen regulovat množství, které zkonzumujete. Když sami sebe přesvědčíte, že nejde vlastně o žádné omezení, protože vaše chuťové buňky dostanou dostatek podnětů, zkonzumujete mnohem méně kalorií.

5. Uvažujte hubeně

Uvažujete o sobě jako o tlustých, obézních, nebo nepřitažlivých? Potom buďte ujištěna, že tak budete působit i na své okolí a vaše tělo se podle toho zařídí. Jestliže sami sobě vsugerujete, že jste tlustí a tak to i zůstane, budete mít nulovou motivaci ke změně stavu a jen velmi těžko se pohnete z místa. Myslete na sebe, jako na štíhlé a přitažlivé a vaše tělo se podle toho bude i chovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Mýty o dietě, které vám kazí hubnutí
5 nejlepších cvičení proti bolesti zad
7 cviků na štíhlejší pas
Zbavte se i posledního tuku na břiše
Získejte skvělou postavu v práci