Menu
Úvod  ›   › 

Mýty o dietě, které vám kazí hubnutí

Trápíte se hlady, kupujete si nízkotučná jídla, ale stejně se vám nedaří téměř vůbec hubnout. Následující dietní mýty vám možná vaše hubnoucí úsilí kazí.

Mýtus: Velká snídaně vás zachrání v průběhu dne.

Skutečně není dobrý nápad přeskočit snídani, protože o to větší hlad budete mít později, nicméně dát si extra velkou snídani v naději, že nebudete muset po zbytek dne nic jíst, je stejný nesmysl. Velká snídaně vás skutečně neuchrání od pocitu hladu v průběhu dne. A co hůř; zkonzumujete spolu s ní mnohem více kalorií. Německá studie, kterou provedli na téměř třech stovkách obézních osob a stovce lidí s normální hmotností, a která byla zveřejněna v Nutrition Journal, ukázala, že lidé, kteří si dávají extra velkou snídani, přijmou o čtyři sta kalorií za den více. Snídani rozhodně nevynechávejte, ale i v jejím případě si hlídejte velikost porcí.

Mýtus: Spousta malých porcí nastartuje váš metabolismus.

Možná jste také podlehli zažitému mýtu, který praví, že spousta malých porcí jídla během dne nastartuje váš metabolismus. Je pravdou, že tím, že nenecháte své tělo vyhladovět a pravidelně ho zásobujete vyváženou potravou, omezíte pocit nezvladatelného hladu, nicméně nejde o samospasitelnou metodu. Podle výživových specialistů lidé často zapomínají, že nestačí pouze omezit zvýšit frekvenci jídel, ale je potřeba hlídat i jejich velikost a hlavně kalorické složení. Řada lidí má totiž tendenci konzumovat dál vysoce kalorická jídla a pouze zvýšit množství porcí.

Mýtus: Nízkotučné potraviny mají méně kalorií.

Jenom proto, že je potravina označena jako nízkotučná, rozhodně to automaticky neznamená, že má méně kalorií. Tuk je totiž velmi často nahrazen jinými vysoce kalorickými složkami, jako jsou proteiny, sacharidy, nebo přímo cukr. Například podle údajů Narional Heart, Lung and Blood Institute má nízkotučný borůvkový muffin 131 kalorií, zatímco klasický borůvkový muffin jich má 138.

Mýtus: Po jídlu večer se tloustne.

Není pravda, že ti lidé, kteří jedí pozdě večer, musí automaticky přibírat na váze. Podle odborníků je ale pro přibírání na váze nejpodstatnější kalorický příjem za celý den a nikoli to, zda jej zkonzumujete ráno nebo večer. Konzumace těžkých jídel večer je problematické z hlediska trávení, ale na tloustnutí nemá vliv.

Mýtus: Tím, že na jídlo myslíte, jej sníte víc.

Oblíbený mýtus praví, že pokud o jídle přemýšlíte a představujete si ho, dostanete na něj chuť a sníte jej mnohem větší množství než normálně. Nicméně výzkum, zveřejněný v roce 2010 v magazínu Science, ukázal, že ani ti lidé, kteří si jídlo opakovaně představují a myslí na něj, nesní větší množství než ostatní. I při dietě si proto klidně užijte představ svého oblíbeného jídlo dle libosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč vás dietní jídlo nikdy nezasytí
Jak nepřibrat 20 kilo? Přestaňte pít colu!
Jak vás zabije obezita
Chůze je ideální metodou hubnutí
Jak zhubnout břicho ve dvou týdnech