Menu
Úvod  › 

Jak si užít Vánoce, když jste mimo domov

Stále více Čechů v posledních letech jezdí o svátcích nebo Silvestra na dovolenou, existují však i další důvody, proč mnoho lidí nemůže být o Vánocích doma nebo jsou přímo v cizí zemi - služební cesta či jiná náhlá pracovní povinnost, studium, cestování apod. To však neznamená, že musí svátky ignorovat nebo si je neužijí. Poradíme vám, jak si udělat vánoční atmosféru, ačkoli zrovna nejste doma s širokou rodinou či přáteli.

Zjistěte, jak se slaví svátky tam, kde jste

Pokud jste přes Vánoce v Česku nebo v zemi s křesťanskými tradicemi, je to jednoduché - stačí vyrazit do místního kostela, komunitního centra, městského parku atd. I když nemluvíte zdejším jazykem, je to skvělý způsob, jak nasát vánoční atmosféru.

Co se týče zemí, které mají jiné tradice, předem si zjistěte, kde, s kým a jak můžete svátky strávit tam. I kdybyste žádné tradiční oslavy nenašli, neznamená to, že si s přáteli, pokud s sebou máte, nemůžete tento čas užít po svém anebo vás místní zvyklosti naopak obohatí o svou, byť odlišnou, atmosféru.

Vánoční baňka

Slavte s přáteli

Je mnohem příjemnější užít si čas Vánoc ve společnosti. Jestli jste na dovolené s rodinou nebo alespoň partnerem či kamarády, není to problém, ale i v případě, že jste v cizím místě sami, určitě zde máte přátele, kteří zde také studují nebo pracují, zahraniční kolegy, popř. rodinu, u které bydlíte.

Jestliže nikoho takového nemáte, zkuste vyrazit do kostela, kavárny, restaurace apod.

Vezměte si s sebou něco, co vám bude Vánoce připomínat

Když víte už předem, že nebudete na svátky doma, nezapomeňte si s sebou vzít malou památku z domova - pohlednici, fotku či něco takového. Během nich si ji můžete vystavit na viditelném místě, popř. nosit u sebe.

Spojte se s rodinou a přáteli

V dnešní době informačních technologií není problém spojit se s blízkými prostřednictvím Skypu, e-mailu nebo sociálních sítí. Zejména při videohovoru se budete cítit jako byste byli opravdu doma.

Podnikněte něco speciálního

Udělejte si radost dárkem pro sebe, dobrým jídlem apod. V našich klimatických podmínkách máme Vánoce spojené se sněhem a zimou, ale pokud máte příležitost, proč je neoslavit surfováním, vodním lyžováním či večeří z mořských plodů?

Poznejte, jak se slaví Vánoce jinde

V souvislosti s prvním bodem vyrazte oslavovat s místními. Vezměte si foťák nebo kameru - budete pak mít zajímavé vzpomínky na trávení vánočního období v jiné kultuře.

Praktické rady

Už předem si zjistěte, jak je to s otvírací dobou různých zařízení během svátků. Zoologické zahrady, muzea, zábavní parky, památky, ale rovněž mnoho obchodů, bank a firem bude s nejvyšší pravděpodobností zavřených. Vezměte v úvahu, že může být problém někam dojet (méně spojů), rozměnit peníze či požádat o pomoc.

Naopak ve velkých turistických centrech bývají často obchody a restaurace otevřené (např. v hotelích nebo podniky provozované lidmi, kteří Vánoce neslaví - asijské/arabské restaurace apod.).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)