Menu
Úvod  › 

Bootcamp – originální vojenské fitness

Chcete si vyzkoušet tréninkový program vojenských rekrutů na vlastní kůži? Bootcamp je v současnosti oblíbené, dynamické a především velmi efektivní cvičení, které vychází z tréninkových plánů americké armády – pochopitelně v jejich mírnější verzi.

Na skupinové lekce v přírodě se můžete přihlásit už i v ČR, pokud nemáte možnost, dá se cvičit také doma nebo venku sami, resp. s pomocí videí na DVD.

Jak bootcamp probíhá?

Jedná se vlastně o vysoko intenzivní trénink zahrnující různé cviky (v závislosti na tom, kde jej provozujete např. dřepy, kliky, poskoky, shyby, ale rovněž běh v přírodě, přes překážky, do kopce, štafety, posilování, strečink apod.), které každý provádíte cca půl minuty až minutu s jen několikavteřinovou pauzou mezi nimi. Hlavním cílem je budování síly a vytrvalosti.

Výhody

  • Zapojuje všechny svalové skupiny. Do programu lze zařadit prkna, horolezce či sedy-lehy pro zpevnění břicha a středu těla, bicepsové zdvihy, tricepsové kickbacky nebo kliky na posílení paží, dřepy a výpady na nohy a hýždě atd.
  • Patří mezi kardio cvičení, tzn., že při něm rychle spalujete tuky a kalorie.
  • Nikdy se při něm nenudíte, pohyby se rychle střídají.
  • Ačkoli se provozuje především venku ve skupině s ostatními, mnoho cviků můžete dělat také doma a není k nim potřeba žádné speciální vybavení, máte-li však chuť, používejte třeba činky a medicinbal.
  • Za krátkou dobu viditelně zlepší fyzičku i psychickou odolnost.

Jak začít?

Bootcampu se mohou zúčastnit rovněž začátečníci, jestliže jim instruktor ukáže, jak cviky správně provádět a umožní jim nastavit si své tempo. Přesto počítejte s tím, že se pořádně zapotíte – jak už bylo řečeno, jedná se o intenzivní trénink. Abyste se vyhnuli zranění, nezapomeňte se před začátkem lekce zahřát a po ní zchladit. Nejste-li si jistí, jak se některé cviky správně dělají, zeptejte se trenéra.

Bootcamp a váš zdravotní stav

Tento druh fitness je vhodný i pro diabetiky, protože pomáhá spalovat kalorie a snižovat hladinu cukru v krvi a pro lidi s vysokým krevním tlakem a hladinou cholesterolu, jelikož obojí snižuje. Měli byste se však poradit s lékařem, pokud trpíte poškozením nervů způsobeným cukrovkou anebo máte problémy se srdcem a v každém případě začněte pomalu.

Naopak se bootcamp nedoporučuje pacientům s artritidou a osobám, které mají problémy s koleny či zády, nejedná se totiž o nízko nárazové (nízko dopadové) cvičení, takže více zatěžuje klouby. 
Také těhotné ženy by si jej měly odpustit, protože mnohé cviky, které bootcamp zahrnuje, nejsou bezpečné, když jim roste bříško a v těhotenství jsou náchylnější k přehřátí, což může plod rovněž ohrozit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)