Menu
Úvod  ›   › 

Jak se co nejlépe učit

Když někdo mluví o efektivitě učení, má obvykle na mysli schopnost dostat do paměti co nejvíce informací za co nejkratší dobu. Samozřejmě tak, aby fakta mohla být kdykoliv z paměti opět vyvolána. Efektivní učení je tedy to, které vám zabere minimum času a přinese ty nejlepší výsledky. Jak na něj?

Důležité předpoklady

Přemýšleli jste někdy o tom, jestli může mít někdo „talent na učení“? Jste jedním z těch, kteří věří předpokladu, že dobrá paměť je vrozená? Pokud bychom připustili, že paměť nelze rozvíjet, museli byste se spokojit s tím, co už máte, a tento článek s klidem zavřít. Naštěstí pro nás všechny se paměť i schopnost učení dají vhodnými technikami účinně rozvíjet.

Vrozené predispozice a inteligence jsou totiž pouze částí skládanky. Do schopnosti učit se vstupují další důležití hráči. Schopnost soustředit se, účinný time management, eliminace prokrastinace, zvládání stresu a ovládnutí speciálních technik. To vše jsou aspekty, které se podílejí na schopnosti se učit.

3 tipy pro lepší učení

Přinášíme vám několik tipů, jak se efektivně učit. Kdo pronikne do tajů efektivního studia, dosáhne i při průměrném nadání lepších studijních výsledků než přirozeně nadaný žák. Pojďme na to.

Uzpůsobte si prostředí

Na prostředí záleží. Pokud při učení posloucháte hudbu, zaměřte se na výběr správného žánru. Běžná hudební produkce vás bude spíš rozptylovat. Zvolte hudbu beze slov. Někomu vyhovuje klasická hudba, dalšímu zase přijdou vhod binaurální alfa rytmy. Testujte, který styl vám sedne nejlépe.

Během studia si dopřávejte zdravé svačinky. Těžké jídlo koncentraci neprospívá. Vsaďte na oříšky, ovoce nebo pochoutky z ryb.

Samotné prostředí, ve kterém se učíte, by mělo být uklizené a bez rušivých elementů. To, že byste měli učení vyhradit jedno místo, je už vyvrácený přežitek. Učte se tam, kde je vám hezky.

Zaměřte svou pozornost

Zapomeňte na multitasking. Pokud při učení sledujete jedním okem film a druhým notifikace na telefonu, efektivita učení rozhodně není na maximu. Když přeskakujete od jedné činnosti ke druhé, tříštíte navíc výkon svého mozku. Proto si na telefonu nastavte letový režim, počítač uspěte a všem doma oznamte, že vás nemají rušit.

Osvojte si správné učební návyky a metody

K osvojení správných návyků vám stačí znalosti a silná vůle. K metodám efektivního učení se potom dostanete přes kurzy online. Pomocí nich zvládnete eliminovat prokrastinaci, zrychlit čtení, vylepšit paměť, zdokonalit schopnost koncentrace nebo třeba ovládnout umění autohypnózy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (5 hlasů)