Menu
Úvod

Jak prát spodní prádlo a ponožky?

Spodního prádla a ponožek máme plné šuplíky, když si tam všechno neporovnáme, mnohdy zásuvky až přetékají. Stále dokola si totiž dokupujeme nové kousky, protože ty staré zešednou, vytahají se, ale my nemáme to srdce je vyhodit. Jak správně prát prádlo a ponožky, aby nám dlouho sloužily a byly pořád takové, jako když jsme si je pořídili?

Spodní prádlo si zaslouží zvláštní pozornost

Spodní prádlo se vyrábí z jemných materiálů šetrných k pokožce. Je s ní v neustálém a těsném kontaktu, nemělo by ji nijak dráždit. Naopak by mělo být prodyšné, dobře od těla odvádět pot a neomezovat v pohybu.

To se hezky říká, realita je ale často taková, že se jak dámské spodní prádlo, tak pánské trenky, boxerky nebo slipy vytahají nebo naopak srazí, vzniknou žmolky, barvy vyblednou. A vzít si něco takového pod šaty, oblek nebo sukni?

Kdo chce, aby mu spodní prádlo včetně bavlněných boxerek a ponožek vydrželo co nejdéle, bylo pořád pěkné a klidně si ho mohl obléknout i do společnosti, ten by měl vědět, jak se o něj správně starat. Jen vložit do pračky a přidat prací prostředek totiž nestačí.

Tip číslo jedna: Prostudujte si štítek na prádle

Každý kousek v našem šatníku, vyjma ponožek, na sobě má štítek údržby. Právě z něj se dozvíme, jak prát spodní prádlo. Jakou teplotu snese? Může do pračky nebo ho smíte prát jen v ruce?

Víte, že zásadní pro správnou péči je i materiál, ze kterého je spodní prádlo vyrobené? Máte prádlo z bavlny, hedvábí, saténu, modalu, kašmíru nebo lyocellu?

Tip číslo dva: Jak prát podprsenky?

Nejšetrnějším způsobem, jak vyprat podprsenky, je praní v ruce. Podprsenky se totiž vyrábí z těch nejjemnějších materiálů, které se snadno poškodí.

Umyvadlo napusťte teplou (pozor, NE vroucí) vodou a podprsenku do ní ponořte. Přidejte jemný prací prostředek a opatrně ve vodě podprsenku vyperte. Pak ji tam nechte zhruba 15 minut ležet, než vodu z nádoby vylijete a napustíte čistou, opět teplou vodu. Z podprsenky odstraňte prací prostředek, vyndejte ji z vody a jemně ji promačkejte, abyste z ní odstranili vodu.

Dáváte přednost pračce? Podprsenky je třeba před praním zapnout a vložit do síťovaného sáčku nebo kulatého pouzdra. Tím zabráníte poškození kostic, krajek a výztuží košíčku. I v tomto případě používejte šetrný, ideálně tekutý prací prostředek, aviváž vynechte. Navolte šetrný program, neždímejte.

Podprsenky sušíme volně rozložené.

Tip číslo tři: Jak vyprat trenýrky, boxerky a kalhotky?

Možná vás to překvapí, ale i trenýrky, boxerky, tanga, bezešvé kalhotky, bavlněné kalhotky, sportovní kalhotky apod. je třeba před praním vložit do síťovaného sáčku, stejně tak byste spodní prádlo měli roztřídit dle barev.Barevné trenýrky rozhodně neperte s bílým spodním prádlem. Dál je nejlepší držet se doporučení na štítku výrobce.

Víte, že na trhu jsou i trenýrky pro páry a vůbec i další spodní prádlo pro páry? Můžete tak se svou drahou polovičkou skvěle ladit.

Tip číslo čtyři: Na čem záleží při praní ponožek?

I praní ponožek může být oříšek, protože se mnohým z nás tak nějak ztrácí a místo mnoha párů máme kompletních jen pár. V každém případě ale i tady platí, že nejprve je třeba ponožky roztřídit podle barev a barevné ponožky pak otočit naruby.

Co se teploty týká, tak ta se odvíjí od materiálu použitého na výrobu ponožek. Termo ponožky byste měli prát maximálně na 30 °C, klasické a funkční ponožky na 40 °C.

Víte, že ponožky se nikdy neperou se spodním prádlem ani jiným textilem?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.8/5 (10 hlasů)