Menu
Úvod  › 

Jak přežít horké počasí: Užitečné tipy

Vedro k zalknutí, rozpálené sklo a beton, propocení spolucestující v MHD. Léto ve městě představuje adrenalinový zážitek. Víme, jak ho přežít, když nemůžete vypadnout ven.

Nic proti létu, ale když ho nemůžete strávit u vody, nebo alespoň na předzahrádce s dobře vychlazeným pivem, kouzlo se poněkud ztrácí. Přežít třicetistupňová vedra ve městě vyžaduje zvláštní a mimořádně účinnou strategii. Znáte ji?

- Pokud máte možnost volit mezi větráky a klimatizací, dejte přednost vždy první volbě. Dlouhodobý pobyt v klimatizovaném prostředí představuje pro váš organismus velkou a zbytečnou zátěž. Příliš nízká teplota a zároveň velký teplotní skok mezi vnitřkem místnosti a venkovním prostředím vám způsobí v nejlepším případě nachlazení.

- V kanceláři ale i ve svém bytě (i když v něm přes den nejste) nechávejte důsledně zatažené závěsy či žaluzie. Zabráníte tak přehřátí místnosti.

- Pokud je to možné, používejte k větrání místnosti ventilaci a neotevírejte přes den okna. Docílíte tak jen toho, že horký vzduch začne proudit do místnosti a vám bude ještě větší vedro.

- Snad i dítě ve školce už slyšelo, že za den je potřeba vypít dva až tři litry tekutin. Nicméně pokud do sebe nalijete velké množství vody naráz, začnete se potit a paradoxně vzroste váš pocit žízně. Tekutiny byste měli usrkávat po malých doušcích a prakticky neustále. Nejlépe vaši žízeň zažene minerální voda s několika kapkami citrónu.

- V horku se vyvarujte konzumace kořeněných, tučných a slaných jídel, které jen povzbudí vaši žízeň. Pikantní jídla stimulují tepelné receptory ve vašich ústech, takže se začnete víc potit. Snažte se jíst co nejvíc čerstvého ovoce a zeleniny. Ta vás osvěží a navíc vás přirozenou cestou zásobí tekutinami.

- Nenoste oblečení ze syntetických materiálů, a to ani v případě, že jsou lehké a prodyšné. Přírodní materiály, jako například bavlna a len, pomohou vašemu tělu mnohem lépe vyrovnat se s vysokými teplotami.

- Pokud víte, že budete muset strávit na přímém slunci delší dobu, samozřejmostí je kvalitní opalovací krém, ale klidně si vezměte i deštník, který vás ochrání před spalujícím sluncem.

- Vynikajícím způsobem, jak se můžete osvěžit i v pracovní době je opláchnutí zápěstí ledovou vodou. Klidně každou hodinu strčte na chvilku zápěstí pod proud studené vody, to poněkud ochladí vaši krev a vy se budete cítit osvěžení.

- Před spaním se sprchujte zásadně vlažnou vodou. Studená sprcha jen povzbudí organismus k větší produkci tepla, aby se vyrovnal s jeho ztrátou.

- Pokud bydlíte v domě, během horkého počasí spěte v přízemí. Tam je vždy o několik stupňů méně než ve zbytku domu.

- Vyhýbejte se pití nápojů na kofeinové bázi (káva, cola...), které povzbudí váš metabolismus a organismus bude produkovat víc tepla. Vyhýbejte se i alkoholu, který dehydruje.

- Cvičení a sport přesuňte na brzké ráno nebo naopak večer.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Můžete zešílet z počasí?
15minutový trénink: 3 pohyby, 300 svalů
6 zlozvyků, které vám kradou spánek
Co musíte vědět o alkoholu