Menu
Úvod  › 

Dítě v nemocnici: Pomozte mu to zvládnout!

Okamžik, kdy je vaše dítě tolik nemocné, že vyžaduje hospitalizaci v nemocnici, je jeden z nejhorších v životě rodičů. Pro vaše dítě je však pobyt v nemocnici ještě víc stresující a bude potřebovat vaší pomoc, aby jej zvládlo.

Situace, kdy se vaše dítě hospitalizováno v nemocnici, a vy se musíte vrátit zpátky domů bez něj, je pro všechny zúčastněné velmi stresující a nepříjemný okamžik. Snažte se dozvědět se co nejvíc detailů o jeho nemoci, abyste mohli odpovědět na všechny jeho otázky a mohli jste ho připravit na to, co ho čeká. Pokud mu budete moci vysvětlit, proč je jeho pobyt v nemocnici nutný, nebude se cítit opuštěné a zrazené.

Je velmi důležité, aby dítě cítilo podporu svých blízkých a nemělo pocit, že jste ho do nemocnice odložili a je v cizím prostředí samo. Měli byste jej také ujistit, že kdykoli bude cokoli potřebovat, může požádat lékaře i sestry. Povzbuzujte jej, aby se ptalo na všechno, co jej zajímá. Pokud vaše dítě už umí psát, domluvte se s ním, že si bude psát ze svého pobytu v nemocnici deník, který doplní obrázky. Na svých návštěvách si poté můžete popovídat o tom, co dítě zaznamenalo.

0 - 2 roky

U takto malých dětí je hospitalizace v nemocnici velmi obtížná a samozřejmě je na ni můžete jen těžko připravit. V tomto věku děti potřebují mít rodiče ve své těsné blízkosti a být s nimi v neustálém kontaktu. Snažte se docílit toho, abyste mohli být v nemocnici spolu s dítětem. S sebou si vezměte jeho oblíbenou hračku, plyšáka, nebo přikrývku, aby se dítě cítilo co nejvíc v bezpečí.

3 - 6 let

V tomto věkovém období vyžaduje dítě velké množství informací. Snažte se o hospitalizaci s dítětem mluvit co nejdříve, optimálně několik dní před tím, než do nemocnice nastoupí. Vysvětlujte mu, co se děje a co má očekávat. Pokud není možné, aby s ním byl nemocnici jeden s rodičů, několikrát mu zdůrazněte, kdy má očekávat další vaší návštěvu, aby se necítilo odložené.

7 - 12 let

Děti na prvním stupni základní školy se velmi rády ptají. Povzbuzujte je, aby se ptaly na to, co je zajímá nejen vás, ale i sester a lékařů. Diskutujte s dítětem o tom, co právě prožívá. Řekněte mu, na co se má připravit a buďte k němu upřímní. Nelžete mu například, že ho nečekají žádná nepříjemná vyšetření, když sami předem víte, že tomu tak není.

13 - 17 let

S teenagery musíte jednat s respektem. Nesnažte se udělat z nich hlupáky a mlžit, protože vás velmi rychle odhalí. Buďte k nim upřímní hned od začátku, chtějí rozumět tomu, proč, co a jak. připravte se však na to, že s vámi možná nebudou chtít rozebírat všechny záležitosti své nemoci, či vyšetření a procedury, které absolvovali. Respektujte jejich právo na soukromí a ponechte na nich, co a kolik vám toho budou chtít sami sdělit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nemocné dítě: Kdy musíte volat lékaře?
Jak zabavit nemocné dítě
Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat