Menu
Úvod  › 

Jak pečovat o prsa při kojení

Popraskané bradavky, záněty prsů, bolest při kojení. Zná to každá druhá kojící matka a mnoho z nich kvůli tomu s kojením i skončí. Jak se starat o prsa, když kojíte?

To, jak se staráte o svá prsa v průběhu kojení, je zejména v prvních několika měsících klíčové a podmiňuje to úspěch nebo neúspěch kojení. Jak byste se tedy měla o svá prsa starat, aby pro vás kojení nebylo utrpením, nebolelo vás a neměla jste s ním problémy?

Možné problémy

Samozřejmě existuje spousta žen, které kojí své dítě naprosto bez problémů. Celá řada žen se však potýká s problémy a těžkostmi, kterým by se mohly vyhnout, kdyby svým prsům dopřály správnou péči a kojily správnou technikou. Jedním z největších problémů, kterým později vede k velkým potížím, je ignorování bolesti. podle odborníků je důležité uvědomit si, že kojení by v žádném případě nemělo být bolestivou záležitostí. Navíc, jakmile si povšimnete horkého, oteklého, nebo zatvrdlého místa kdekoli na prsu, měla byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Ignorováním bolesti si koledujete o vážnou infekci. Pokud svým prsům nevěnujete dostatečnou pozornost a péči, může dojít k následujícímu:

Popraskané bradavky - nejčastější příčinou je nesprávná poloha dítěte v průběhu kojení, nebo nesprávná péče o prsy.

Ucpané mlékovody - jejich příčinou je opět nesprávná pozice při kojení, méně často jsou způsobeny nesprávným výběrem podprsenky.

Mastitida - příčinou jsou ucpané mlékovody, ale může jít i o důsledek stresu nebo únavy.

Moučnivka - Infekce způsobená kvasinkami.

Prevence problémů

Časná identifikace problému a jeho vyřešení dovoluje matce úspěšně pokračovat v kojení. Kojící matka by měla především umět popsat svůj problém, měla by být schopna říci, kdy se objevil poprvé, jak je vážný, jaký byl jeho průběh. Proto je nutné, abyste si po každém kojení vyšetřila prsa tím způsobem, že si prohlédnete bradavky, zda nejdou začervenalé, oteklé, popraskané, pátrejte po změnách pokožky prsu (ať už barvou nebo teplotou), protože zarudlá nebo horká místa signalizují problém pod pokožkou.

Jakmile je kůže porušena, je tak prolomena přirozená bariéra, která chrání tělo před bakteriemi z okolí a důsledkem může být infekce. Čím dříve varovné signály objevíte, tím menší je pravděpodobnost, že dojde k závažné infekci.

Samozřejmě velmi podstatná je poloha kterou zaujímáte vy i dítě při kojení. Správná poloha dítěte, kdy má v pusince celou bradavku, netahá za ni a nekouše ji, mu dovoluje bez problémů sát a razantně se tak snižuje riziko, že vás potká některá z kojících komplikací. Dávejte si také pozor před různými babskými radami a svévolným natíráním prsů a bradavek nevyzkoušenými přípravky. Důsledkem může být alergická reakce, podráždění bradavek a další komplikace.

Tipy na péči o prsa:

Nezapomínejte na to, že prsa potřebují dostatečný přísun vzduchu. Pokud budete mít v podprsence neustále kojící vložky, koledujete si o zapaření a infekci. Po kojení je nutné nechat bradavky dostatečně oschnout na čerstvém vzduchu.

Nemělo by vás bolet ani odsávání mléka, žádnou manipulaci s prsy neprovádějte navzdory bolesti.

Prsa omývejte výhradně čistou vodou. Mýdlo vaše bradavky vysuší a podráždí. Několik kapek mléka můžete po kojení rozetřít na bradavce a nechat zaschnout jako přirozenou ochranu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč se vyplatí kojit: Určeno pro matky
Jak zhubnout po porodu
Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka
Šokující hit mezi rodiči: Kojící panenka