Menu
Úvod  › 

Jak docílit zdravého spánku

Zdravý spánek je soubor několika faktorů. Pro naše zdraví je velmi důležitý, protože během spánku regenerujeme, dobíjíme své baterie. Zpomaluje se dýchání, snižuje tělesná teplota i krevní tlak. Zatímco tělo odpočívá, filtruje se nám mozek a zpracovává všechny podněty, které jsme mu během dne dali. Mnohé z nich si ukládá do paměti, ty méně důležité časem zapomeneme.

Dospělý člověk by si měl dopřát 6 až 9 hodin spánku. Mimo délky spánku hraje klíčovou roli i jeho kvalita. Rozhodně se nedoporučuje ponocování, jelikož spánek je nejzdravější v rozmezí 12 až 2 hodina ranní. Co vše ovlivňuje kvalitu spánku, si prozradíme v dnešním článku.

Zdroj:Zdravý spánek

Stres a přemíra práce

Pravděpodobně už se vám stalo, že jste byli natolik přetažení, že se vám nedařilo usnout. Trvají-li problémy se spánkem delší dobu, je vhodné navštívit lékaře a poradit se. Dlouhodobá nespavost nepřináší nic dobrého. Kvalitní spánek je základem pro naše zdraví. Trápí-li vás potíže se spánkem z důvodu stresu a přemíry práce, budete muset zvolnit, vyzkoušet bylinky, meditace a dechová cvičení. Psychická vyrovnanost před usnutím je velmi důležitá.

Strava a spánek

Kvalitu spánku ovlivňuje i strava. Existují potraviny a bylinky, po kterých se vám bude dobře usínat, ale také potraviny, které mohou váš klidný spánek rušit. Jsou to alkohol a těžká jídla. Před spánkem nejezte tučné jídlo, kofein (káva, černý čaj, cocca-cola, čokoláda). I alkohol je falešné sedativum. Sice usnete, ale budete se budit, potit, mít noční můry. Před spánkem se už nenalívejte příliš tekutinami, budete nuceni chodit na toaletu. Co naopak spánek podpoří, jsou bylinky: meduňka, kozlík, třezalka, levandule. Sedativum našich babiček bylo také mléko s medem. V mléčných výrobcích je totiž obsažen tryptofan, který působí jako mírné sedativum. Tuto látku naleznete také v ovsu či banánech.

Kvalitní postel, teplota a prostředí

V neposlední řadě spánek ovlivní teplota v místnosti. Pro kvalitní spánek se nedoporučuje spát v přetopené místnosti. Než půjdete spát, určitě vyvětrejte. Rovněž místnost, kde spíte, by měla mít studené barvy, přírodní materiály a celkově působit uklidňujícím dojmem. Velkou roli hraje také postel, rošť a matrace, včetně ložního povlečení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Spánek a snění