Menu
Úvod  › 

7 největších mýtů o dětech

Jakmile začnete dítě krmit kaší, bude mnohem lépe spát. Malé děti nejsou tlusté. Zubní kaz hrozí až starším dětem. Představujeme vám sedm častých mýtů o malých dětech.

1. Jakmile začnete dítě krmit kaší, bude lépe spát.

Oblíbená pověra tvrdí, že od té doby, co začnete své dítě krmit kaší před spaním, více se zasytí a bude tak mnohem lépe spát. Většina rodičů se z toho důvodu nemůže dočkat, až jejich potomek přejde z mléka na pevnější stravu. Odborníci však tvrdí, že jde o pouhou pověru. Pravidelnější spánkový rytmus souvisí mnohem víc s věkem dítěte než s jeho stravováním.

2. Dudlík namočený do medu zlepšuje sání.

Metoda našich babiček a matek, které namáčely dudlíky do medu, aby lépe sálo, je absolutně neúčinná. Naopak je kontraproduktivní. Dudlík může kazit dítěti techniku sání a ztěžovat kojení. Tím, že ho namočíte do medu, závislost dítěte ještě zvýšíte, protože děti sladkou chuť preferují.

3. Malé děti nejsou tlusté.

Utěšujete se tím, že vaše dítě z buclatých tvářiček vyroste? To není tak jisté. Dětská obezita dosahuje epidemického rozsahu. Podle výzkumů dvě třetiny obézních dětí skončí jako obézní dospělí. Podle lékařů je problém především v tom, že děti tráví stále více času před televizí, počítačem a hraním videoher na úkor pohybu. Současně stále méně rodin vaří domácí stravu a uchyluje se k polotovarům a fast foodům.

4. Zubní kaz se dělá až starším dětem.

Zubní kaz se může objevit, jakmile dítěti vyrostou první zuby. První zuby jsou stejně zranitelné jako kterékoli jiné. Jejich čištění byste měli tudíž věnovat dostatečnou péči už od velmi časného věku. Zubní kaz totiž může ohrožovat i velmi malé děti.

5. Dítě by mělo navštívit zubaře, jakmile se objeví první kaz.

V okamžiku, kdy se objeví první zubní kaz, je na první návštěvu zubaře pozdě. Dítě by nemělo mít zubaře spojeného pouze s negativními prožitky a jeho návštěvu byste proto měli absolvovat mnohem dříve. Nepodceňujte preventivní prohlídky, na kterých si dítě bude mít šanci zvyknout si na lékaře.

6. U dětí se zápach z úst neobjevuje.

Častým omylem je přesvědčení, že malé děti nemohou trpět zápachem z úst. Halitóza, neboli zápach z úst, je problém, který může postihovat osoby v jakémkoli věku, včetně dětí. Je potřeba soustředit se na důkladnou ústní hygienu.

7. Počůrávání do postele svědčí o tom, že je dítě "pomalé."

Snažíte se dítě naučit, aby se přestalo počůrávat a čas od času se přihodí drobné nehody? Takové dílčí nezdary neznamenají, že je dítě pomalé, nebo že ve svém snažení postupujete špatně. K tomu, aby dítě ovládalo svěrače, je potřeba jistého vývojového stupně a drobné nezdary jsou důkazem toho, že do tohoto stádia dítě zatím ještě nedospělo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Mýty a pověry o těhotenství
Žvýkačka zůstane v žaludku sedm let, aneb největší mýty o zdraví
Mýty o zdraví, které vám mohou ublížit
Test: Je vaše dítě zralé na školku?
Odnaučování dudlíku: Kdy je ten správný čas?