Menu
Úvod  › 

Fakta o obezitě, která vás překvapí

Pokud zhubnete, zlepší se vám paměť,obézní lidé mají slabší imunitní systém a nadváha vám zničí sexuální život. Představujeme vám fakta o obezitě, o kterých jste nejspíš neměli ani tušení.

1. Pokud zhubnete, zlepší se vám paměť.

U obézních lidí, kteří zhubli, dochází k výraznému zlepšení paměti. Tvrdí to alespoň nová studie Endocrine Society zveřejněná v letošním roce. Podle odborníků stačí zhubnout jen o kilogram, aby se člověku zlepšilo skóre v testech paměti. Ale pozor zlepšení paměti může být pouze dočasné; pokud znovu ztloustnete opět se zhorší.

2. Obézní lidé mají slabší imunitní systém.

Nižší hladina vitamínu D u obézních lidí může ovlivňovat imunitní systém a zvyšovat riziko rozvoje astmatu a alergie. Vědci objevili souvislost mezi stupněm obezity a biochemickými reakcemi těla. Obezita se chová stejně jako zánětlivé onemocnění, které ovlivňuje všechno od diabetu, přes astma, až po rakovinu. Kromě toho vědci zjistili (a své závěry zveřejnili v International Journal of Obesity), že nadváha snižuje i efektivitu očkování proti chřipce.

3. Nadváha vám zničí sexuální život.

Hormonální změny, které jsou s obezitou spojené, mohou způsobit pokles libida jak u mužů, tak u žen. Rovnováha sexuálních hormonů je velmi křehká záležitost a u obézních mužů klesá hladina testosteronu a zvyšuje se hladina estrogenu, zatímco u obézních žen se zase zvyšuje množství mužských hormonů. Tato hormonální nerovnováha u obézních žen může vést k polycystickým vaječníkům, nadměrnému růstu ochlupení, nepravidelné menstruaci, akné a v některých případech i k neplodnosti.

4. Sklony k obezity se objeví brzo.

To, jak se dítě stravuje v raném věku a jaké stravovací vzorce si zvnitřní, rozhoduje o tom, zda se bude později potýkat s obezitou. A to nezávisle na BMI (body mass indexu) svých rodičů. Obézní děti mají mnohem větší pravděpodobnost, že vyrostou do obézních dospělých. Kromě toho pediatři dokázali, že děti, které nebyly kojeny, ale krmeny umělou výživou, mají dva a půlkrát větší riziko, že budou bojovat s obezitou.

5. Někteří lidé nemohou přestat jíst.

Věděli jste, že existuje vzácná genetická porucha, takzvaný Prader-Williho syndrom (PWS), který je charakteristický neschopností regulace apetitu. Lidé, kteří jím trpí, zkrátka nemohou přestat jíst. Jejich mozek totiž nedostává signály o nasycení a tudíž neustále pociťují hlad. Pokud by nebyl jejich příjem jídla striktně kontrolován a regulován, jejich choroba by je mohla i zabít.

6. Vaši obezitu dokáže předpovědět i analýza dechu.

Analýza lidského dechu může předpovědět váhový přírůstek, tvrdí studie publikovaná letos v Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Lidé s vysokou koncentrací vodíku a metanu v dech mají obvykle vyšší procento tělesného tuku. Kombinace těchto dvou plynů napovídá přítomnost mikroorganismů, které přispívají k obezitě. Obézní lidé mají totiž poněkud odlišnou střevní mikroflóru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Čím větší břicho, tím menší mozek
Závislost na jídlu z fast foodů: Nová diagnóza
Z náročného povolání ztloustnete
Sexuální život obézních žen? Katastrofa!
7 způsobů, jak vychovat obézní dítě
Test: Máte zaděláno na obezitu?